Wycieczki tematyczne

Co miesiąc zapraszamy na wycieczki tematyczne. Spacerujemy po mniej znanych dzielnicach miasta, odwiedzamy miejsca z dala od turystycznych szlaków i koncentrujemy się na jednym wątku. Jeśli chcesz zobaczyć jak wygląda Poznań Borejków czy Bambrów, zajrzeć na Łazarz czy poznać historię miejskiej komunikacji te wycieczki są właśnie dla Ciebie. Informację o kolejnych spacerach można znaleźć poniżej oraz na naszym profilu na Facebooku.


Najbliższe wycieczki:

Otwarte spacery tematyczne zostały zawieszone do odwołania ze względu na wprowadzony stan epidemii.

WAŻNE: Wycieczki prowadzone są w konwencji "free walking tour". Wstępne zapisy nie są wymagane, a spacery odbędą się w ustalonym terminie bez względu na pogodę i liczbę uczestników. Wycieczki nie są dotowane przez żadną instytucję ani sponsora, dlatego na zakończenie można nagrodzić przewodnika napiwkiem.

 


Wycieczki zrealizowane

(gwiazdka - - obok tematu wycieczki oznacza, że możemy ją powtórzyć na zamówienie):

Mapa wycieczek tematycznych
(kliknij na rysunek, aby zobaczyć mapę)

Rok 2020 (liczba tematów wycieczek: 6, łączna liczba wycieczek: 10):

 

Rok 2019 (liczba tematów wycieczek: 40, łączna liczba wycieczek: 69):

 

Rok 2018 (liczba tematów wycieczek: 29, łączna liczba wycieczek: 56):

 

Rok 2017 (liczba tematów wycieczek: 28, łączna liczba wycieczek: 50):

 

Rok 2016 (liczba tematów wycieczek: 26, łączna liczba wycieczek: 48):

 

Rok 2015 (liczba tematów wycieczek: 19, łączna liczba wycieczek: 33):

 

Rok 2014 (liczba tematów wycieczek: 18, łączna liczba wycieczek: 32):

 

Rok 2013 (liczba tematów wycieczek: 13, łączna liczba wycieczek: 22):

 

Rok 2012 (liczba tematów wycieczek: 3, łączna liczba wycieczek: 3):

 


Rok 2020:

Dwóch przewodników i kostka - wycieczka nieprzewidywalna

Termin: 29 lutego 2020, godz. 10
Przewodnicy: Janusz i Piotr
Liczba uczestników: 180 osób
Opis: Precyzyjnie zaplanowana trasa, starannie dobrane miejsca ustawienia grupy i odpowiadająca im narracja...nie tym razem!!! Jeśli w kalendarzu zdarza się tak wyjątkowa data jak sobota 29 lutego to na naszym spacerze również będzie wyjątkowo. Wyjątkowo nieprzewidywalnie! Co zobaczymy, jakie obiekty zwiedzimy i jakie historie opowiemy? Tego na razie nie wie nikt! Zapraszamy na nieco szalony eksperyment i zabawę - wspólnie z Wami będziemy układać propozycje, scenariusze i trasę, a o tym co zrobimy i tak zadecyduje rzut kostką! Mamy nadzieję, że będziecie chcieli poczuć ten dreszczyk emocji, kiedy to, co nas czeka będzie całkowicie niespodziewane i nie wiadomo dokąd nas zaprowadzi. Takiej wycieczki jeszcze nie było - dwóch przewodników i kostka czekają. Nie przegapcie spaceru bo następna taka okazja dopiero za 28 lat!:)

Do góry


Astronauci, zeppeliny i wielka płyta, czyli co kryją Winogrady

Termin: 22 lutego 2020, godz. 10 i 14
Przewodnik: Kasia
Liczba uczestników: 75 osób (godz. 10), 68 osób (godz. 14)
Opis: Mogłoby się wydawać, że historia osiedli zbudowanych 40-50 lat temu jest nudna i szara jak sama wielka płyta, tymczasem - nic bardziej mylnego! W czasie wycieczki dowiemy się m.in. dlaczego na plac budowy przyjechały służby wojskowe, gdzie znaleziono czaszkę ze złotymi zębami i co robił na Winogradach jedyny polski kosmonauta. Zobaczymy pozostałości po hali zeppelinów. Zapowiada się się długi, ciekawy spacer!

Do góry


Kuniec Dymbiec

Termin: 15 lutego 2020, godz. 10 i 15
Przewodnik: Piotrek
Liczba uczestników: 150 osób (godz. 10), 115 osób (godz. 15)
Opis: Kuniec Dymbiec - taki okrzyk słyszeli pasażerowie, kiedy tramwaj dojeżdżał na pętlę - nasz sierpniowy spacer jest więc wyprawą na granice Poznania. Bambrzy, socrealistyczne osiedle, historia poznańskiej piłki nożnej - wspólnym mianownikiem jest właśnie Dębiec. Postaramy się pokazać, że fyrtel ten ma kilka miejsc pięknych i magicznych, które nadal czekają na odkrycie. Turystyczne wycieczki docierają tu rzadko - warto więc wykorzystać okazję!

Do góry


Poznań w PRL

Termin: 8 lutego 2020, godz. 10 i 14
Przewodnik: Andrzej
Liczba uczestników: 80 osób (godz. 10), 100 osób (godz. 14)
Opis: Poznań w czasach PRL podlegał wielu przemianom. To w tym czasie odbudowywano centrum po zniszczeniach wojennych, powstawały także takie budowle jak Komitet Wojewódzki PZPR, Dom Studencki Jowita, Dom Handlowy Okrąglak, Rondo Mikołaja Kopernika, hotel Merkury czy Polonez oraz wielkie kompleksy mieszkalne na Ratajach, Winogradach i Piątkowie. W nocy rozbrzmiewała muzyka i odbywały się dansingi, a miasto było rozświetlane przez kolorowe neonowe reklamy. Poznań był wówczas mocno znany z Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie przy ogólnokrajowym niedostatku można było zobaczyć, jak żyją ludzie na Zachodzie. Dla tych, którzy mieli zachodnią walutę, istniały sklepy Pewex, gdzie za pomocą bonów i dolarów można było nabyć trudno dostępne towary. A dolary można było nabyć u tzw. cinkciarzy pod czujnym okiem Milicji Obywatelskiej...

Do góry


Niemoralny Poznań

Termin: 25 stycznia 2020, godz. 11 i 15
Przewodnik: Damian
Liczba uczestników: 90 osób (godz. 11), 80 osób (godz. 15)
Opis: Przestępstwa kryminalne, a więc morderstwo, rabunek, kradzież, gwałt, szantaż, należą do grupy czynów, które będąc przekroczeniem moralności stanowią zarazem przekroczenie prawa. Za oszustwa i fałszerstwa także groził odpowiedni paragraf. Co więcej, służbom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo w mieście również przytrafiały się momenty słabości. Zapraszamy na wycieczkę wszystkich tych, którzy przekroczyli szesnasty rok życia i mają ochotę razem z nami podróżować po ścieżkach, do których moralność nie docierała i za której brak trzeba było często odpowiednio odpokutować.

Do góry


Bambrzy - społeczność ciągle obecna w panoramie Poznania

Termin: 11 stycznia 2019, godz. 11
Przewodnik: Magda
Liczba uczestników: 58 osób
Opis: Bamber, czyli kto? Człowiek nieokrzesany, prymitywny, źle ubrany prostak, czy też osoba pracowita, oszczędna (w dobrym znaczeniu tego słowa), zaradna i zapobiegliwa... Spróbujmy prześledzić 300 letnią historię potomków osadników z Bambergu (czy tylko z Bambergu?), którzy stali się ważną i jedyną w swoim rodzaju częścią dziejów Poznania. Pochylmy się nad tymi mieszkańcami naszego miasta, którzy z jednej strony przyjęli obyczaje swojej nowej ojczyzny, ale z drugiej zachowali swoją odrębność... Zapraszamy!

Do góryRok 2019:

Śladami Powstania Wielkopolskiego

Termin: 28 grudnia 2019, godz. 11 i 15
Przewodnik: Jarek
Liczba uczestników: 90 osób (godz. 11), 67 osób (godz. 15)
Opis: Zapraszamy na spacer po teatrze wydarzeń - miejscach związanych z największym polskim zwycięskim powstaniem. Na trasie wycieczki nie zabraknie Bazaru, ulicy Ratajczaka czy pomnika Powstańców Wielkopolskich. Poruszymy także mniej znane kwestie związane z powstaniem takie jak zamach na Ratusz, Sejm Dzielnicowy czy udział marynarzy w działaniach zbrojnych. Przemówią do nas uczestnicy wydarzeń za pomocą relacji i wspomnień. Nasz spacer to doskonała okazja, aby w przystępnej formie odświeżyć lub rozszerzyć swoją wiedzę o powstaniu wielkopolskim.

Do góry


Vademecum architektoniczne

Termin: 14 grudnia 2019, godz. 10 i 14:30
Przewodnik: Janusz
Liczba uczestników: 26 osób (godz. 10), 31 osób (godz. 14:30)
Opis: W wielu przypadkach celem wyjazdów turystycznych jest chęć obcowania z wybitnymi dziełami architektury. Takich naturalnie nie brakuje również w Poznaniu. Ale przewodniki turystyczne często są naszpikowane specjalistycznym, trudno zrozumiałym słownictwem. Jak odnaleźć się wśród gzymsów, ryzalitów, portyków, wolut i gargulców? Jak odróżnić pilaster od lizeny? Jak rozpoznać boniowanie? Może warto przećwiczyć w poznańskich, bliskich sercu, fyrtlach ten fachowy język, by śmiało stawić czoła gąszczowi architektonicznych określeń podczas dalszych podróży…?

Do góry


Górczyn

Termin: 23 listopada 2019, godz. 10 i 15 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Piotrek
Liczba uczestników: 70 osób (godz. 10), 30 osób (godz. 15)
Opis: Od czasu do czasu wybieramy jeden z poznańskich fyrtli i próbujemy poznać go bliżej. Byliśmy już m.in. na Ratajach, Wildzie, Łazarzu, Jeżycach, a także na Głównej i Dębcu, tym razem pora na Górczyn! Dla wielu z nas jest to tylko codzienny punkt przesiadkowy z tramwaju na autobus, z autobusu na tramwaj lub pociąg. Czy Górczyn kryje coś ciekawego, czy ma historie do opowiedzenia, czy warto zatrzymać się tu na dłużej? Przekonajcie się sami!


Pensje, gimnazja, licea, czyli szkolnictwo w Poznaniu do 1939 roku

Termin: 26 października 2019, godz. 15
Przewodnik: Magda
Liczba uczestników: 24 osoby
Opis: Wróćmy do lat młodości i szczęśliwego dzieciństwa, kiedy największym problemem była zła ocena wystawiona przez surowego nauczyciela. Porozmawiajmy o pensjach, gimnazjach i szkołach publicznych, które swą działalność zakończyły przed 1939 rokiem, albo dla których rok 1939 był tylko ważną cezurą. Porozmawiajmy o tym, co szkoły dotyczy i co się ze szkołą wiąże. Powspominajmy.

Do góry


Wielkie Garbary

Termin: 12 października 2019, godz. 11 i 16 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Damian
Liczba uczestników: 50 osób (godz. 11), 50 osób (godz. 16)
Opis: W średniowieczu osada ta znana była z nieprzyjemnych zapachów. To zasługa mieszkańców, których podstawowym zajęciem było garbowanie skór. W XIX wieku ulica zabudowana została reprezentacyjnymi, wielopiętrowymi kamienicami. Podczas naszego spaceru dowiemy się, kto w nich mieszkał i czym się zajmował. Poznamy również historie kilku pobliskich zakładów przemysłowych, a także związane z nimi losy ich właścicieli. Gdzie znajdował się budynek szkoły dla upośledzonych, z której pracowni artystycznej korzystał Wojciech Kossak, czym zajmowały się Siostry Szarytki, jak wyglądał w całej okazałości budynek arsenału artyleryjskiego? Na te i inne pytania odpowiedź usłyszymy już niebawem podczas wycieczki wzdłuż ulicy Garbary, na którą wszystkich serdecznie zapraszamy.

Do góry


Osiedle Warszawskie

Termin: 21 września 2019, godz. 10 i 15
Przewodnik: Jarek
Liczba uczestników: 43 osoby (godz. 10), 64 osoby (godz. 15)
Opis: Położone na prawym brzegu Warty, obok wschodniego klina zieleni, osiedle Warszawskie wielu mieszkańcom Poznania kojarzy się z ruchliwą ulicą Warszawską i charakterystycznym drogowskazem z nosorożcem i zebrami kierującym do Nowego ZOO. Podczas naszej wycieczki pokażemy uczestnikom, że ten fyrtel kryje wiele wartych uwagi historii. Opowiemy między innymi, jak powstało osiedle, które świętuje w tym roku 90 urodziny i dlaczego w latach 30. odwiedził je prymas Polski. Przedstawimy także historię Neni, jednej z najdzielniejszych działaczek polskiego ruchu oporu w Poznaniu w czasie II wojny światowej. Zainteresowanych tymi i innymi opowieściami zapraszamy na spacer!

Do góry


Społem do składu po sprawunki – spacer śladami Społem Poznańskiej Spółdzielni Spożywców

Termin: 20 września 2019, godz. 17
Przewodnik: Piotrek
Liczba uczestników: 50 osób
Opis: Czy istniał świat i zakupy przed super i hipermarketami? Gdzie zaopatrywali się mieszkańcy Poznania? Jak wyglądały i czym kusiły sklepy Społem w centrum miasta? I wreszcie gdzie można było spotkać Praktyczną Panią? Na wszystkie te pytania spróbujemy znaleźć odpowiedź podczas wycieczki z okazji 100 lecia "Społem" Poznańskiej Spółdzielni Spożywców. Na tych urodzinach nie może Was zabraknąć!

Do góry


Śródka – trochę zapomniana dzielnica Poznania

Termin: 14 września 2019, godz. 16
Przewodnik: Magda
Liczba uczestników: 63 osoby
Opis: Obecna Śródka to "Stare Miasto Poznańskie", bodajże najstarsze lokowane w Wielkopolsce, a na jego rynku, w czasach zapomnianego i niedocenianego władcy Władysława Odonica, zaczęła się tradycja targów poznańskich. A jeszcze wcześniej było tam wielkie cmentarzysko, gdzie chowano ledwo ochrzczonych mieszkańców podgrodzia poznańskiego. Gdy powstał "Nowy Poznań", nasze dzisiejsze Stare Miasto, książęcą Śródkę zamierzano zlikwidować, a mieszkańców przenieść na lewy brzeg Warty. Nie dała się, odżyła jako miasto biskupie. Od XV w., wraz z Chwaliszewem, stanowiła konkurencję dla Poznania. Miała własne cechy rzemieślnicze, a jej produkty rywalizowały z poznańskimi. Wybuchały prawdziwe wojny handlowe Poznania ze Śródką i Chwaliszewem. O piwo śródeckie prawowano się nawet przed trybunałem Roty Rzymskiej. Ostrówek to dziś niewielka uliczka wiodąca ze Śródki do nieistniejącego już mostu, a jednocześnie to kawał historii polskiej. Władysław Warneńczyk kierując się w stronę Warny wystawił dokument lokacyjny miasta Ostrówek. Ostrówek przez ponad 350 lat był najmniejszym miastem Korony Polskiej.

Do góry


Poznań pod okupacją

Termin: 7 września 2019, godz. 11 i 16 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Damian
Liczba uczestników: 20 osób (godz. 11), 30 osób (godz. 16)
Opis: Druga wojna światowa była bez wątpienia największą wojną w historii. Zapoczątkowała ją niemiecka agresja na Polskę, a położenie stolicy Wielkopolski blisko granicy spowodowało szybkie wtargnięcie do Poznania hitlerowskiego okupanta. Mieszkańców miasta czekały represje, wysiedlenia i permanentny terror wynikający z nowo utworzonego prawa okupacyjnego. Jak radzono sobie w sytuacji upodlenia i strachu, wobec braku podstawowych artykułów niezbędnych do przeżycia? Czy w przypadku tak wielu ograniczeń można było nawiązać skuteczną walkę z " rasą panów "? Jak wyglądało życie artystyczne, kulturalne i wreszcie, po co polskie dzieci uczęszczały do szkoły? Na wycieczkę, która przybliży nam historię tego dramatycznego okresu w dziejach ówczesnej stolicy "Kraju Warty", bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Do góry


Zielone centrum

Termin: 31 sierpnia 2019, godz. 18
Przewodnik: Janusz
Liczba uczestników: 40 osób
Opis: Poznań często określa się mianem „zielonego miasta”. I rzeczywiście stolicę Wielkopolski tworzy nie tylko cegła, beton i stal, ale również duże połacie terenów miejskiej zieleni, będące jej wyróżnikiem. Otaczające nas rośliny pozwalają nie tylko złapać oddech w „miejskiej dżungli”, ale są także ważnym dopełnieniem wizerunku miasta, zapobiegając jego przekształceniu w „betonową pustynię”. Uczestnicy wycieczki poznają nie tylko unikatowy układ zieleni Poznania, ale także przyrodnicze i kulturowe walory miejskich parków.

Do góry


Robotniczy Poznań: "pracy nam dajcie!"

Termin: 30 sierpnia 2019, godz. 18
Przewodnik: Andrzej
Liczba uczestników: 20 osób
Opis: Bieda. Nieodłączna towarzyszka człowieka na drodze życia. Bezrobocie, które może dotknąć każdego z nas. Zapraszamy do poznania losów robotników Poznania i Wielkopolski w okresie międzywojennym, w czasach Wielkiego Kryzysu, gdy wielu mimo usilnych starań nie mogło liczyć na jakiekolwiek zatrudnienie. Podczas naszej wycieczki opowiemy o wielkich demonstracjach bezrobotnych, działalność ruchów robotniczych oraz trudnych warunkach egzystencjalnych zwykłych ludzi.

Do góry


Śladami Powstania Wielkopolskiego

Termin: 24 sierpnia 2019, godz. 18
Przewodnik: Jarek
Liczba uczestników: 20 osób
Opis: Zapraszamy na spacer po teatrze wydarzeń - miejscach związanych z największym polskim zwycięskim powstaniem. Na trasie wycieczki nie zabraknie Bazaru, ulicy Ratajczaka czy pomnika Powstańców Wielkopolskich. Poruszymy także mniej znane kwestie związane z powstaniem takie jak zamach na Ratusz, Sejm Dzielnicowy czy udział marynarzy w działaniach zbrojnych. Przemówią do nas uczestnicy wydarzeń za pomocą relacji i wspomnień. Nasz spacer to doskonała okazja, aby w przystępnej formie odświeżyć lub rozszerzyć swoją wiedzę o powstaniu wielkopolskim.

Do góry


Miasto (z) książek

Termin: 23 sierpnia 2019, godz. 18
Przewodnik: Ania B.
Liczba uczestników: 36 osób
Opis: Wycieczka pozwoli odkryć Poznań z kart literatury. Wraz z komisarzem Kaczmarkiem z kryminałów Piotra Bojarskiego spróbujemy rozwikłać mroczne zagadki miasta, zobaczymy zamek Przemysła z czasów świetności ukazany w powieściach Elżbiety Cherezińskiej, nie zabraknie też oczywiście Borejków - najsłynniejszej poznańskiej rodziny stworzonej dzięki wyobraźni Małgorzaty Musierowicz. Spojrzymy również na Poznań jako miasto książek, zwracając uwagę na poznańskie wydawnictwa, biblioteki, antykwariaty i księgarnie. Zapraszamy serdecznie - nie tylko mole książkowe!

Do góry


Piątkowo, czyli dwie wieże i nie tylko

Termin: 21 sierpnia 2019, godz. 9
Przewodnik: Jarek
Liczba uczestników: 14 osób
Opis: Ten fyrtel, jak każde poznańskie blokowisko, ma swoje ciekawostki i tajemnice. W czasie spaceru opowiemy zarówno o zamierzchłych czasach, gdy ta część stolicy Wielkopolski była małą wsią, jak i o jej dynamicznym rozwoju, który rozpoczął się w drugiej połowie lat 70. XX wieku. Podczas wycieczki zobaczymy oczywiście wieże RTV - symbol Piątkowa. Wytłumaczymy także jakie są związki Piątkowa z Turynem i dlaczego pewna inwestycja z os. Bolesława Chrobrego wzbudziła zachwyt wśród osób zainteresowanych współczesną architekturą i urbanistyką.

Do góry


Na zdrowie! Wycieczka po medycznym Poznaniu

Termin: 17 sierpnia 2019 (sobota), godz. 18
Przewodnik: Kasia
Liczba uczestników: 45 osób
Opis: Na co pomagał okład z baranich jelit? Jak ustrzec się przed cholerą? Kiedy Poznań przypominał żywy cmentarz? Kim była poznańska matka trędowatych? Jaki znany lekarz stosował kurację szampanem? Jak często myli się XIX-wieczni poznaniacy? Tego i wielu innych ciekawostek dowiemy się podczas najbliższego spaceru - podążymy szlakiem słynnych lekarzy, usłyszymy o epidemiach dziesiątkujących ludność Poznania i bardzo ciekawych (ale czy skutecznych?) sposobach leczenia.

Do góry


Piątkowo, czyli dwie wieże i nie tylko

Termin: 17 sierpnia 2019, godz. 10
Przewodnik: Jarek
Liczba uczestników: 95 osób
Opis: Ten fyrtel, jak każde poznańskie blokowisko, ma swoje ciekawostki i tajemnice. W czasie spaceru opowiemy zarówno o zamierzchłych czasach, gdy ta część stolicy Wielkopolski była małą wsią, jak i o jej dynamicznym rozwoju, który rozpoczął się w drugiej połowie lat 70. XX wieku. Podczas wycieczki zobaczymy oczywiście wieże RTV - symbol Piątkowa. Wytłumaczymy także jakie są związki Piątkowa z Turynem i dlaczego pewna inwestycja z os. Bolesława Chrobrego wzbudziła zachwyt wśród osób zainteresowanych współczesną architekturą i urbanistyką.

Do góry


Pensje, gimnazja, licea, czyli szkolnictwo w Poznaniu do 1939 roku

Termin: 16 sierpnia 2019, godz. 18
Przewodnik: Magda
Liczba uczestników: 39 osób
Opis: Wróćmy do lat młodości i szczęśliwego dzieciństwa, kiedy największym problemem była zła ocena wystawiona przez surowego nauczyciela. Porozmawiajmy o pensjach, gimnazjach i szkołach publicznych, które swą działalność zakończyły przed 1939 rokiem, albo dla których rok 1939 był tylko ważną cezurą. Porozmawiajmy o tym, co szkoły dotyczy i co się ze szkołą wiąże. Powspominajmy.

Do góry


Wojenny Poznań, część II: wojenne miejsca Poznania

Termin: 10 sierpnia 2019, godz. 18
Przewodnik: Andrzej
Liczba uczestników: 80 osób
Opis: Tym razem poznamy miejsca, które były związane z okresem okupacji hitlerowskiej na terenie naszego miasta. Podczas wycieczki odkryjemy, gdzie znajduje się jedyna zachowana kwatera Adolfa Hitlera, w którym miejscu składowane były skarby zrabowane przez nazistów w czasie wojny oraz dzięki komu został złamany szyfr Enigmy. Poznamy również mroczne miejsca związane z okupacją nazistowską oraz polskie działania, które przybliżyły zakończenie wojny.

Do góry


Poznaniacy na krańcach świata

Termin: 9 sierpnia 2019, godz. 18
Przewodnik: Piotrek
Liczba uczestników: 45 osób
Opis: Przed nami spacer, podczas którego przywołamy postaci poznańskich podróżników. Wspólnie z nimi przemierzymy prawie wszystkie kontynenty i dotrzemy na krańce świata. Przekonamy się, że poznańska solidność i zaradność mogły się przydać nawet w środku równikowego lasu, że globtroterów z naszego miasta cechowało wyjątkowo ludzkie spojrzenie na otaczającą rzeczywistość i duża wrażliwość na biedę, wreszcie, że podróżnicy ci mieli w sobie sporo fantazji porywając się na niejedno szaleństwo. Opowiemy historie dotyczące osób, które w szeroki świat ruszały z naszego Poznania. Będą to historie, które wydarzyły się naprawdę, mimo że przypominają scenariusze przygodowych filmów. To wycieczka dla wszystkich, którzy chcą już teraz poczuć nastrój wakacyjnych wypraw i przygody! Wycieczka w ramach cyklu "Stare Miasto Cię zaskoczy!", finansowanego ze środków Rady Osiedla Stare Miasto w ramach konkursu "Staromiejskie Inicjatywy Osiedlowe".

Do góry


Malta - w poszukiwaniu śladów Doliny Świętojańskiej

Termin: 3 sierpnia 2019, godz. 18
Przewodnik: Andrzej
Liczba uczestników: 75 osób
Opis: Chcesz wiedzieć, czym była Dolina Świętojańska? Kto wybudował Jezioro Maltańskie - sztuczny zbiornik wodny? Skąd wzięła się kotwica nad jego brzegami? Czy Maltanka była jedyną koleją na tym terenie? W jakim celu postawiono Kopiec Wolności? Czym była Luneta Astera? Gdzie kończył się międzywojenny Poznań? Kto wyhodował czarną różę? Zapraszamy na wycieczkę w miejsca magiczne, miejsca, gdzie przeszłość miesza się z teraźniejszością.

Do góry


Zakochany Poznań

Termin: 2 sierpnia 2019, godz. 18
Przewodnik: Piotrek
Liczba uczestników: 78 osób
Opis: Stereotyp przedstawia poznaniaków jako lud pragmatyczny, z góry planujący swoje działania (których z reguły nie cechuje polot i fantazja). Podczas wycieczki sprawdzimy czy mieszkańcy naszego miasta trafieni strzałą Amora tracą głowę czy też nawet zakochani zachowują typowo poznańskie cechy. Będzie to spacer śladem poznańskich historii miłosnych - wielkich i małych, tych szczęśliwych, ale też tych smutnych i niespełnionych. Zapraszamy zakochane pary, zapraszamy w pojedynkę (kto wie może to właśnie na naszym spacerze znajdziecie swoją drugą połowę;), zapraszamy też wszystkich zakochanych w Poznaniu!

Do góry


Piątkowo, czyli dwie wieże i nie tylko

Termin: 1 sierpnia 2019, godz. 18
Przewodnik: Jarek
Liczba uczestników: 90 osób
Opis: Ten fyrtel, jak każde poznańskie blokowisko, ma swoje ciekawostki i tajemnice. W czasie spaceru opowiemy zarówno o zamierzchłych czasach, gdy ta część stolicy Wielkopolski była małą wsią, jak i o jej dynamicznym rozwoju, który rozpoczął się w drugiej połowie lat 70. XX wieku. Podczas wycieczki zobaczymy oczywiście wieże RTV - symbol Piątkowa. Wytłumaczymy także jakie są związki Piątkowa z Turynem i dlaczego pewna inwestycja z os. Bolesława Chrobrego wzbudziła zachwyt wśród osób zainteresowanych współczesną architekturą i urbanistyką.

Do góry


Poznańskie Ślady Enigmy

Termin: 28 lipca 2019, godz. 10
Przewodnik: Jarek
Liczba uczestników: 34 osoby
Opis: W dwudziestoleciu międzywojennym w Poznaniu rozpoczęły się działania, które doprowadziły do jednego z największych sukcesów w historii polskiego wywiadu – złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. W czasie naszej wycieczki pokażemy miejsca związane z tą historią – Zamek Cesarski czy kamienicę, w której mieszkał Henryk Zygalski – jedyny z trzech kryptologów urodzony w Poznaniu. Nie zabraknie historii powstania Uniwersytetu Poznańskiego, przedstawienia Poznania przełomu lat 20. i 30. XX wieku i opowieści o mniej znanych bohaterach, którzy przyczynili się do tego sukcesu, a byli związani z Poznaniem i Wielkopolską. Po spacerze można będzie indywidualnie zwiedzić Szyfrokontener - mobilną wystawę będącą zapowiedzią Centrum Szyfrów Enigma (www.enigmacentrum.pl).

Do góry


Poznańskie kamienice - Stare Miasto

Termin: 27 lipca 2019, godz. 18
Przewodnik: Damian
Liczba uczestników: 40 osób
Opis: Krótko po lokacji, w nowo tworzonym mieście dominowała zabudowa drewniana. Teraz poznańskie Stare Miasto zadziwia różnorodnością i urzeka bogactwem architektury. Dodatkowo wiele kamienic kryje mnóstwo tajemnic, ciekawych historii i anegdot. Jak wyglądał typowy dom mieszczański w czasie, gdy Poznań wkraczał w swój "złoty wiek"? Gdzie mieszkali pisarze, lekarze, kupcy, a gdzie można było spotkać wójta, burmistrza, prezydenta - czy nawet króla? Zapraszamy wszystkich zainteresowanych udziałem w wycieczce do wspólnego spaceru wokół staromiejskich kamienic.

Do góry


Niepoważna wycieczka - Poznań w anegdocie i z przymrużeniem oka

Termin: 26 lipca 2019, godz. 18
Przewodnik: Piotrek
Liczba uczestników: 57 osób
Opis: "Nie mają też poczucia humoru, wszystko traktują serio i dosłownie." - tak poznaniaków ocenił Władysław Czarnecki. Czy miał rację sprawdzimy na naszym kolejnym spacerze. Spróbujemy pośmiać się sami z siebie, opowiedzieć anegdoty i zabawne historie, które wydarzyły się w Poznaniu. Jak wyglądał najbardziej huczny wieczór kawalerski w dziejach miasta, gdzie leży Beludżystan, jakie rady dla syna miał założyciel kabaretu "Różowa kukułka" - słowem będzie bardzo niepoważnie.

Do góry


Skarb Piątkowa

Termin: 25 lipca 2019, godz. 18
Przewodnik: Jarek
Liczba uczestników: 21 osób
Opis: Spacer dla dzieci w wieku 8-11 lat łączycy zwiedzanie i elementy gry miejskiej. Uczestnicy na trasie wycieczki poznają piątkowskie historie i najciekawsze miejsca tej części Poznania. Staną także przed zadaniem otwarcia tajemniczej skrzynki, która będzie skrywała tytułowy Skarb Piątkowa. Inicjatywa odbyła się w ramach cyklu "Piątkowo, czyli dwie wieże i nie tylko", organizowanego dzięki wsparciu CIL Piątkowo.

Do góry


Od Chwaliszewy do pioruna kulistego czyli Chwaliszewo i jego historie

Termin: 19 lipca 2019, godz. 18
Przewodnik: Hania
Liczba uczestników: 62 osoby
Opis: Poznańska Wenecja i miasto w mieście czyli Chwaliszewo dawniej prężnie konkurujące z Poznaniem w wielu dziedzinach, w wyniku zniszczeń wojennych i późniejszej decyzji o zakopaniu starego koryta Warty bardzo się zmieniło. Bazując na licznych fotografiach i naszej wyobraźni zagłębimy się w jego uliczki poznając ciekawe, a czasami wręcz zaskakujące historie związane z tym przez prawie 400 lat odrębnym miastem i jego mieszkańcami.

Do góry


Legendy Poznania

Termin: 18 lipca 2019, godz. 18
Przewodnik: Ania B.
Liczba uczestników: 60 osób
Opis: W jaki sposób na wieżę poznańskiego ratusza trafiły koziołki? Co trzeba przeskrobać, aby za karę spędzić resztę życia w skórze wilka? Dlaczego powstanie Wzgórza Przemysła przypisuje się diabłom? Aby poznać odpowiedzi na te pytania wystarczy uważnie wsłuchać się w treści opowiadanych przez przewodnika legend. Tym razem ważne daty i wydarzenia z przeszłości ustąpią miejsca tajemniczym postaciom i nieprawdopodobnym sytuacjom, a snute opowieści będą balansować na granicy prawdy i fikcji.

Do góry


Tajemnice miejskich placów

Termin: 13 lipca 2019, godz. 18
Przewodnik: Janusz
Liczba uczestników: 36 osób
Opis:  Układ urbanistyczny miasta bardzo często świadczy o jego unikatowości, a ponadto doskonale dokumentuje jego historyczny rozwój. Najczęściej jest zdecydowanie trwalszy niż architektura. Ważnym elementem urbanistycznej kompozycji są miejskie place, które często gromadzą mieszkańców przy okazji różnych imprez, a niekiedy bywają świadkami historycznych wydarzeń. Funkcje placów mogą jednak zmieniać się w czasie – niektóre niekiedy zupełnie zanikają, ustępując miejsca innym.

Do góry


Na prawo Paryż, na lewo Berlin, czyli jak zwiedzić pół Europy nie ruszając się z Poznania

Termin: 12 lipca 2019, godz. 18
Przewodnik: Piotrek
Liczba uczestników: 86 osób
Opis:  Czy wiesz, że zwiedzając Poznań możesz poczuć się jak w Berlinie, Paryżu czy Rzymie? W naszym mieście znajduje się wiele obiektów architektonicznych inspirowanych lub będących po prostu kopiami, miniaturami znanych europejskich budowli. Zapraszamy na spacer ich szlakiem. Przemierzmy razem nasz kontynent od Hiszpanii po Norwegię!

Do góry


Śladami poznańskich Żydów

Termin: 6 lipca 2019, godz. 18
Przewodnik: Kasia
Liczba uczestników: 100 osób
Opis: Żydzi pojawili się się w Poznaniu setki lat temu, a w pewnych okresach stanowili prawie 30% mieszkańców miasta. Ile zostało z ich świata do dzisiaj? Wybierzmy się w podróż śladem poznańskich Żydów, odkryjmy ich sławnych przedstawicieli i poszukajmy prawdy w legendach.

Do góry


Śladami organiczników

Termin: 5 lipca 2019, godz. 18
Przewodnik: Magda
Liczba uczestników: 22 osoby
Opis: W dobie deficytu autorytetów, zapraszamy na spacer śladami poznańskich organiczników, wielkich patriotów. Na trasie spaceru pojawi się m.in. sylwetka lekarza-społecznika, doktora Marcina, słynącego z dobroczynności Tytusa Działyńskiego, Hipolita Cegielskiego – prekursora przemysłu polskiego czy Edwarda Raczyńskiego – fundatora gmachu i księgozbioru Biblioteki Raczyńskich. Na Placu Wolności zatrzymamy się przy Bazarze – ośrodku polskości w XIX wieku. Zmierzając do Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk – niekwestionowanego autorytetu naukowego i organizatora życia politycznego, kilka chwil poświęcimy wzniesionemu ze składek społecznych Teatrowi Polskiemu. Wśród opowieści o wielkich Polakach-Poznaniakach nie zabraknie wspomnień o ich przywarach, czy drobnych ludzkich słabościach, wielkich i małych miłościach i przyjaźniach, bo chociaż oddani wielkiej sprawie byli zwykłymi-niezwykłymi ludźmi.

Do góry


Grobla - Zgniła rzeka, masoni i murale

Termin: 8 czerwca 2019, godz. 9:30 i 14:30
Przewodnik: Ania
Liczba uczestników: 48 osób (godz. 9:30), 70 osób (godz. 14:30)
Opis: Mało kto pamięta, że ulica Grobla swą nazwę wzięła od wału ziemnego usypanego na nadwarciańskich łąkach. Dawniej wiódł tędy ważny trakt prowadzący do Poznania, wokół którego wyrosła osada, a później miasteczko. Dziś Grobla to nieco zapomniany fyrtel pomiędzy Chwaliszewem i Garbarami, skrywający niezwykłe tajemnice. Czy środkiem dzisiejszej ulicy Mostowej naprawdę płynęła rzeka? Gdzie funkcjonowała Świątynia Jedności? Co łączy jeden z murali z Berlinem, Paryżem i Londynem? Dlaczego klub przy Mostowej nazywał się Fabryka? Co znaleziono przy budowie mostu Świętego Rocha? Dlaczego rzeka "zgniła" i w jaki sposób maczali w tym palce Szwedzi? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznacie na naszej wycieczce. Zapraszamy!

Do góry


Niemoralny Poznań

Termin: 25 maja 2019, godz. 11 i 16
Przewodnik: Damian
Liczba uczestników: 100 osób (godz. 11), 100 osób (godz. 16)
Opis: Przestępstwa kryminalne, a więc morderstwo, rabunek, kradzież, gwałt, szantaż, należą do grupy czynów, które będąc przekroczeniem moralności stanowią zarazem przekroczenie prawa. Za oszustwa i fałszerstwa także groził odpowiedni paragraf. Co więcej, służbom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo w mieście również przytrafiały się momenty słabości. Zapraszamy na wycieczkę wszystkich tych, którzy przekroczyli szesnasty rok życia i mają ochotę razem z nami podróżować po ścieżkach, do których moralność nie docierała i za której brak trzeba było często odpowiednio odpokutować.

Do góry


Stary Browar i okolica

Termin: 19 maja 2019, godz. 14
Przewodnik: Kasia
Liczba uczestników: 40 osób
Opis: Czym była Twierdza Poznań i jak przebiegały poznańskie XIX-wieczne fortyfikacje? Kiedy i dlaczego zbudowano Dzielnicę Cesarską? Jak ukryć 3-piętrowy bunkier w centrum miasta? Jak wygląda galeria handlowa uznana za najpiękniejszą na świecie? I gdzie znajduje się jeden z największych na świecie kufli do piwa, wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa? Wycieczka w kierunku południowym pozwoli nam odpowiedzieć na te - i wiele innych - pytań! Spacer odbył się w ramach Wspólnej Niedzieli na Zamku.

Do góry


Na tropie Borejków

Termin: 19 maja 2019, godz. 13
Przewodnik: Ania
Liczba uczestników: 17 osób
Opis: Borejkowie - rodzina fenomen! Prawie wszyscy o nich słyszeli, ale nikt nie widział... Trudno się dziwić, są fikcyjni! Powołała ich do życia na kartach swych powieści znana poznańska pisarka Małgorzata Musierowicz. Na hasło Borejkowie automatycznie odpowiadamy "Jeżyce!". Ale, czy tylko tam można ich spotkać? Zapraszamy na wycieczkę śladami Borejków, ich przyjaciół i znajomych. Wyruszając w kierunku północnym zobaczymy miejsca, w których się uczą, pracują, spacerują, umawiają na randki, biorą śluby... Spacer odbył się w ramach Wspólnej Niedzieli na Zamku.

Do góry


Jeżyce

Termin: 19 maja 2019, godz. 12
Przewodnik: Andrzej
Liczba uczestników: 40 osób
Opis: Jeżyce, uważane jeszcze kilkanaście lat temu za dzielnicę niebezpieczną, dzisiaj uchodzą za najmodniejszą część miasta. Zachwycają secesyjną architekturą, ofertą gastronomiczną i kulturalną (Teatr Nowy czy Kino Rialto), kryją też sporo ciekawych historii. To z Jeżycami związane są jedne z ważniejszych wydarzeń Czerwca 1956. W czasie wycieczki w kierunku zachodnim posłuchamy o tych wydarzeniach i zobaczymy m.in. Stare ZOO, pierwszą w Poznaniu – niedziałającą już – zajezdnię tramwajową i wspaniałe kamienice z początku XX wieku. Spacer odbył się w ramach Wspólnej Niedzieli na Zamku.

Do góry


Śladami organiczników

Termin: 18 maja 2019, godz. 16 i 19 maja godz. 11
Przewodnik: Magda
Liczba uczestników: 13 osób (godz. 16), 11 osób (godz. 11)
Opis: W dobie deficytu autorytetów, zapraszamy na spacer śladami poznańskich organiczników, wielkich patriotów. Na trasie spaceru pojawi się m.in. sylwetka lekarza-społecznika, doktora Marcina, słynącego z dobroczynności Tytusa Działyńskiego, Hipolita Cegielskiego – prekursora przemysłu polskiego czy Edwarda Raczyńskiego – fundatora gmachu i księgozbioru Biblioteki Raczyńskich. Na Placu Wolności zatrzymamy się przy Bazarze – ośrodku polskości w XIX wieku. Zmierzając do Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk – niekwestionowanego autorytetu naukowego i organizatora życia politycznego, kilka chwil poświęcimy wzniesionemu ze składek społecznych Teatrowi Polskiemu. Wśród opowieści o wielkich Polakach-Poznaniakach nie zabraknie wspomnień o ich przywarach, czy drobnych ludzkich słabościach, wielkich i małych miłościach i przyjaźniach, bo chociaż oddani wielkiej sprawie byli zwykłymi-niezwykłymi ludźmi. Spacer 19 maja odbył się w ramach Wspólnej Niedzieli na Zamku.

Do góry


Sąsiedzi Poznania cz. 6: Kostrzyn

Termin: 11 maja 2019, godz. 9:20 i 15:20
Przewodnik: Andrzej
Liczba uczestników: 18 osób (godz. 9:20), 17 osób (godz. 15:20)
Opis: Kostrzyn, mimo że jest on oddalony od Poznania o około 20 km, należy jednak do powiatu poznańskiego. Jest to miasto, które funkcjonuje na zasadach gminy miejsko-wiejskiej. Miejscowość znana jest nam dzięki trzem ważnym arteriom komunikacyjnym takim jak droga krajowa nr 92 w kierunku Warszawy, droga ekspresowa S5 z węzła Poznań Wschód w kierunku Bydgoszczy oraz linia kolejowa Berlin — Warszawa. Jednak nie tylko węzły komunikacyjne świadczą o tym, że Kostrzyn jest tak wyjątkowy. Wbrew pozorom miasto to ma również bogatą historię np. już w 1251 r., czyli już dwa lata przed Poznaniem uzyskało prawa miejskie. Rynek miejski, mimo że jest oczywiście mniejszy od poznańskiego, również zawiera wiele ciekawych zabytków jak np. Bramę Cechową, pomnik pomordowanych osób walce o niepodległość, słup Światowida pokazującym kierunek na Ostrów Lednicki, czy znajdujący się niedaleko rynku zabytkowy kościół pod wezwaniem św. Piotra i Pawła. Z Kostrzynem związane jest wiele wybitnych osób jak np. urodzony w nim Stanisław Powalisz — słynny poznański twórca witraży kościelnych czy Ignacy Raczyński — prymas Polski, który przez pewien czas pełnił funkcję miejscowego proboszcza. Te i wiele innych historii można poznać podczas naszego spaceru.

Do góry


Poznańskie Ślady Enigmy

Termin: 1 maja 2019, godz. 10
Przewodnik: Jarek
Liczba uczestników: 60 osób
Opis: W dwudziestoleciu międzywojennym w Poznaniu rozpoczęły się działania, które doprowadziły do jednego z największych sukcesów w historii polskiego wywiadu – złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. W czasie naszej wycieczki pokażemy miejsca związane z tą historią – Zamek Cesarski czy kamienicę, w której mieszkał Henryk Zygalski – jedyny z trzech kryptologów urodzony w Poznaniu. Nie zabraknie historii powstania Uniwersytetu Poznańskiego, przedstawienia Poznania przełomu lat 20. i 30. XX wieku i opowieści o mniej znanych bohaterach, którzy przyczynili się do tego sukcesu, a byli związani z Poznaniem i Wielkopolską. Po spacerze można będzie indywidualnie zwiedzić Szyfrokontener - mobilną wystawę będącą zapowiedzią Centrum Szyfrów Enigma (www.enigmacentrum.pl).

Do góry


Na frasunek... dobry trunek, opowieści o piwie... i nie tylko

Termin: 27 kwietnia 2019, godz. 11 i 16 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Damian
Liczba uczestników: 35 osób (godz. 11), 43 osoby (godz. 16)
Opis: Trunki wszelakie towarzyszyły mieszkańcom Poznania od zawsze. Na początku było piwo..., a z czasem wybór stawał się znacznie większy. Na wycieczce dowiemy się, czy łatwo było zostać piwowarem oraz prześledzimy rozwój browarnictwa na przestrzeni wieków. Posłuchamy historii o miejscach, w których nierzadko wyjątkowi ludzie produkowali i zaopatrywali ludność w pożądane przez nią "procenty". Co i w czym dawniej pijano, gdzie najlepiej było utopić wszelkie troski oraz w końcu - jak radzono sobie z pijaństwem w mieście? Na te i inne pytania uzyskamy odpowiedź już niebawem podczas naszego spaceru.

Do góry


Od Chwaliszewy do pioruna kulistego czyli Chwaliszewo i jego historie

Termin: 6 kwietnia 2019, godz. 11 i 15 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Hania
Liczba uczestników: 60 osób (godz. 11), 80 osób (godz. 15)
Opis: Poznańska Wenecja i miasto w mieście czyli Chwaliszewo dawniej prężnie konkurujące z Poznaniem w wielu dziedzinach, w wyniku zniszczeń wojennych i późniejszej decyzji o zakopaniu starego koryta Warty bardzo się zmieniło. Bazując na licznych fotografiach i naszej wyobraźni zagłębimy się w jego uliczki poznając ciekawe, a czasami wręcz zaskakujące historie związane z tym przez prawie 400 lat odrębnym miastem i jego mieszkańcami.

Do góry


Społem do składu po sprawunki – spacer śladami Społem Poznańskiej Spółdzielni Spożywców

Termin: 30 marca 2019, godz. 11
Przewodnik: Piotrek
Liczba uczestników: 180 osób
Opis: Czy istniał świat i zakupy przed super i hipermarketami? Gdzie zaopatrywali się mieszkańcy Poznania? Jak wyglądały i czym kusiły sklepy Społem w centrum miasta? I wreszcie gdzie można było spotkać Praktyczną Panią? Na wszystkie te pytania spróbujemy znaleźć odpowiedź podczas wycieczki z okazji 100 lecia "Społem" Poznańskiej Spółdzielni Spożywców. Na tych urodzinach nie może Was zabraknąć!

Do góry


Grunwald II

Termin: 23 marca 2019, godz. 10 i 15 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Janusz
Liczba uczestników: 58 osób (godz. 10), 70 osób (godz. 15)
Opis: Druga część wycieczki po Grunwaldzie przybliży uczestnikom losy mieszkańców willowej części dzielnicy. Kameralne osiedle, które powstało na Błoniach Grunwaldzkich, a którego sercem jest ulica Ostroroga, zamieszkiwali przedstawiciele poznańskich elit – adwokaci, kupcy, profesorowie, ziemianie. Na ich losy i losy ich domów niezwykle silnie wpłynęły burzliwe dzieje XX wieku. Ale stary Grunwald to także miejsce, w którym skupiły się świątynie innych niż katolickie wyznań chrześcijańskich. Jest to także mocno związana ze zdrowiem dzielnica skupiająca większość jednostek Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego.

Do góry


Winiary

Termin: 9 marca 2019, godz. 10 i 15
Przewodnik: Janusz
Liczba uczestników: 34 osoby (godz. 10), 42 osoby (godz. 15)
Opis: Dawnych wsi pozostających w bezpośrednich związkach z miastem, które ostatecznie zostały przez nie wchłonięte, jest sporo w każdym dużym mieście. Ale zapewne nie tylko w Poznaniu trudno znaleźć podobną do Winiar dzielnicę, której najstarszym zachowanym zabytkiem jest jej nazwa. Pomijając nawet wielokrotne niszczenie wsi, prowadzące do wyludnienia, a zatem nie sprzyjające zachowaniu dziedzictwa materialnego, również przestrzeń zajmowana obecnie przez Winiary nie jest czymś co związane jest z dzielnicą od początku. Winiary były bowiem wsią „wędrującą”, choć zawsze w silnym związku z Poznaniem, ostatecznie stając się jego częścią. Relokacje i burzliwe fazy rozwoju doprowadziły do tego, że przestrzeń dzielnicy jest bardzo niejednorodna, niekiedy sprawiając nawet wrażenie chaosu. Ale być może to właśnie ta różnorodność jest dobrym pretekstem do tego, by ją lepiej poznać.

Do góry


Poznańskie kamienice - Stare Miasto

Termin: 23 lutego 2019, godz. 11 i 15
Przewodnik: Damian
Liczba uczestników: 80 osób (godz. 11), 100 osób (godz. 15)
Opis: Krótko po lokacji, w nowo tworzonym mieście dominowała zabudowa drewniana. Teraz poznańskie Stare Miasto zadziwia różnorodnością i urzeka bogactwem architektury. Dodatkowo wiele kamienic kryje mnóstwo tajemnic, ciekawych historii i anegdot. Jak wyglądał typowy dom mieszczański w czasie, gdy Poznań wkraczał w swój "złoty wiek"? Gdzie mieszkali pisarze, lekarze, kupcy, a gdzie można było spotkać wójta, burmistrza, prezydenta - czy nawet króla? Zapraszamy wszystkich zainteresowanych udziałem w wycieczce do wspólnego spaceru wokół staromiejskich kamienic.

Do góry


Tryptyk Powstańczy: Bacząc na rzeczy bliskie, patrzcie w dalekie widnokręgi - rzecz o Jarogniewie Drwęskim

Termin: 16 lutego 2019, godz. 10 i 15
Przewodnik: Jarek
Liczba uczestników: 43 osoby (godz. 10), 48 osób (godz. 15)
Opis: Jarogniew Drwęski to pierwszy polski włodarz miasta po okresie zaborów. Nadburmistrzem Poznania został jeszcze w listopadzie 1918 r., więc przed wybuchem powstania. Na spacerze opowiemy o tym, jaką drogę życiową przeszedł, żeby objąć najważniejszy urząd w naszym mieście, jaką rolę odgrywał w przełomowym okresie 1918/19 r. i jak przysłużył się Poznaniowi. A zasług dla naszego miasta ma wiele - wystarczy przywołać repolonizację miasta po zwycięskim powstaniu czy decyzję o organizacji I Targu Poznańskiego. Cytat z tytułu wycieczki został zaczerpnięty z przemowy Jarogniewa Drwęskiego wygłoszonej w czasie inauguracji działalności rady miejskiej w 1919 roku.

Do góry


Astronauci, zeppeliny i wielka płyta, czyli co kryją Winogrady

Termin: 9 lutego 2019, godz. 10 i 14:30
Przewodnik: Kasia
Liczba uczestników: 110 osób (godz. 10), 180 osób (godz. 14:30)
Opis: Mogłoby się wydawać, że historia osiedli zbudowanych 40-50 lat temu jest nudna i szara jak sama wielka płyta, tymczasem - nic bardziej mylnego! W czasie wycieczki dowiemy się m.in. dlaczego na plac budowy przyjechały służby wojskowe, gdzie znaleziono czaszkę ze złotymi zębami i co robił na Winogradach jedyny polski kosmonauta. Zobaczymy pozostałości po hali zeppelinów oraz szkołę, która (nie do końca legalnie) została przywieziona z Holandii. Zapowiada się się długi, ciekawy spacer!

Do góry


Trzy wzgórza, cztery kościoły, czyli wycieczka nie tylko dla alpinistów i świętych

Termin: 26 stycznia 2019, godz. 10 i 14:30
Przewodnik: Piotrek
Liczba uczestników: 104 osoby (godz. 10), 95 osób (godz. 14:30)
Opis: Poznań jest trochę jak Rzym:) Stolica Włoch jest miastem kościołów, położonym na siedmiu wzgórzach nad Tybrem - Poznań też ma swoje pagórki ze świątyniami na szczycie. Właśnie tym tropem podążymy podczas pierwszej w 2014 roku wycieczki. Czekają nas wzgórza świętego Marcina i Wojciecha oraz Góra Przemysła wraz ze znajdującymi się tam kościołami. Spróbujemy zaciekawić nawet tych mniej pobożnych i obiecujemy bezpiecznie wprowadzić na trzy poznańskie wierzchołki wszystkich niezależnie od doświadczenia górskiego;)

Do góry


Ślady - spacer w poszukiwaniu zaginionego czasu

Termin: 12 stycznia 2019, godz. 10 i 15
Przewodnik: Piotrek
Liczba uczestników: 90 osób (godz. 10), 100 osób (godz. 15)
Opis: Niewielki napis po niemiecku, niepasujący do reszty kawałek budynku, dekoracja ukryta gdzieś wysoko nad ulicą. Mijamy je codziennie w drodze do pracy, do biblioteki, na przystanek czy zakupy. Detale i miejsca, które wołają do nas: "zatrzymaj się, posłuchaj mojej historii, jesteśmy śladami dawnego Poznania". Poszukajmy więc razem zaginionego czasu, dajmy wybrzmieć opowieściom i dostrzeżmy ślady miasta, którego już nie ma.

Do góryRok 2018:

Tryptyk Powstańczy: Śladami Powstania Wielkopolskiego

Termin: 29 grudnia 2018, godz. 10 i 15
Przewodnik: Jarek
Liczba uczestników: 100 osób (godz. 10), 157 osób (godz. 15)
Opis: Zapraszamy na spacer po teatrze wydarzeń - miejscach związanych z największym polskim zwycięskim powstaniem. Na trasie wycieczki nie zabraknie Bazaru, ulicy Ratajczaka czy pomnika Powstańców Wielkopolskich. Poruszymy także mniej znane kwestie związane z powstaniem takie jak zamach na Ratusz, Sejm Dzielnicowy czy udział marynarzy w działaniach zbrojnych. Przemówią do nas uczestnicy wydarzeń za pomocą relacji i wspomnień. Nasz spacer to doskonała okazja, aby w przystępnej formie odświeżyć lub rozszerzyć swoją wiedzę o powstaniu wielkopolskim.

Do góry


Międzywojenny Poznań 1918-1939 r.

Termin: 8 grudnia 2018, godz. 10 i 14
Przewodnik: Andrzej
Liczba uczestników: 16 osób (godz. 10), 33 osoby (godz. 15)
Opis: Miasto Poznań w okresie międzywojennym wyróżniało się mocno na tle reszty kraju. Pamiętając dawne panowanie zaborcy pruskiego miasto musiało się zmierzyć z nową rzeczywistością i oczekiwaniem jego mieszkańców. Jaki był plan rozwoju? I co udało się zrealizować, zważywszy na zawirowania historyczne tego okresu jakim była wojna polsko-bolszewicka, szalejąca hiperinflacja, demokracja parlamentarna, zamach majowy i wielki kryzys. Jak na Poznań wpłynęła Powszechna Wystawa Krajowa? Po której stronie stanęli poznaniacy w czasie zamachu majowego w 1926 r. i czy groziła nam wojna domowa? Jak wyglądały spory polityczne w samorządzie i na tle społecznym? Dlaczego Poznań był najbardziej antysemickim miastem w Polsce chociaż było w nim najmniej ludności żydowskiej?

Do góry


Poznańskie Ślady Enigmy

Termin: 1 grudnia 2018, godz. 10:00
Przewodnik: Piotrek
Liczba uczestników: 16 osób
Opis: W dwudziestoleciu międzywojennym w Poznaniu rozpoczęły się działania, które doprowadziły do jednego z największych sukcesów w historii polskiego wywiadu – złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. W czasie naszej wycieczki pokażemy miejsca związane z tą historią – Zamek Cesarski czy kamienicę, w której mieszkał Henryk Zygalski – jedyny z trzech kryptologów urodzony w Poznaniu. Nie zabraknie historii powstania Uniwersytetu Poznańskiego, przedstawienia Poznania przełomu lat 20. i 30. XX wieku i opowieści o mniej znanych bohaterach, którzy przyczynili się do tego sukcesu, a byli związani z Poznaniem i Wielkopolską. Po spacerze można będzie indywidualnie zwiedzić Szyfrokontener - mobilną wystawę będącą zapowiedzią Centrum Szyfrów Enigma (www.enigmacentrum.pl).

Do góry


Jak obcy obok siebie

Termin: 24 listopada 2018, godz. 10 i 13 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Kasia
Liczba uczestników: 47 osób (godz. 10), 59 osób (godz. 13)
Opis: "Jak obcy obok siebie" - tak kronikarz Marceli Motty podsumował stosunki panujące między Polakami a Niemcami w XIX wieku. Kim właściwie byli Niemcy w Poznaniu? To przybysze, okupanci czy sąsiedzi? Kiedy przybyli i po co, co zostawili po sobie? W czasie wycieczki śladami Niemców w Poznaniu sprawdzimy, czy historia polsko-niemiecka musi być trudna i mroczna, czy też może być ciekawa i pogodna.

Do góry


Chodnikiem, po jezdni i na szynach – transport w sercu miasta

Termin: 10 listopada 2018, godz. 10 i 15 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Janusz
Liczba uczestników: 35 osób (godz. 10), 42 osoby (godz. 15)
Opis: Od zarania dziejów miasta powstawały na przecięciu szlaków handlowych. Z czasem konieczne stało się także zapewnienie ich mieszkańcom sprawnego transportu wewnętrznego. Do dziś jednym z głównych zadań miejskich ulic, poza funkcją handlową, jest umożliwienie poruszania się po mieście. Funkcja ta niekiedy koliduje z innymi oczekiwaniami stawianymi miejskiej przestrzeni. Inne są także interesy różnych uczestników ruchu, a pogodzić je jest nieraz bardzo trudno. Podczas wycieczki uczestnicy będą mieli okazję poznać historię rozwoju transportu w sercu Poznania i cofnąć się do czasu omnibusów, konnych tramwajów i kolei parowej. Tematem wycieczki będzie także współczesna polityka transportowa miasta oraz plany rozwoju transportu.

Do góry


Chartowo

Termin: 27 października 2018, godz. 10 i 14 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Andrzej
Liczba uczestników: 45 osób (godz. 10), 40 osób (godz. 14)
Opis: Chartowo zazwyczaj jest kojarzone jako część Rataj. Mimo powiązanej z nimi historii jest to jednak osobny fyrtel mający równie bogate dzieje - zarówno te najdawniejsze, jak i te współczesne. Zapraszamy do wyprawy w głąb blokowisk, które skrywają jeszcze pozostałości dawnego Chartowa. Podczas spaceru poznamy historię opuszczonego Domu Nauczyciela, Fortu IIa czy Drukarni Świętego Wojciecha, dowiemy się, gdzie nastąpił atak na Jubilera, co na osiedlu Czecha robiła Magda Gessler oraz czy na Chartowie był cmentarz. Zapraszamy do zapoznania się z historią tego stosunkowo mało znanego zakątka miasta, położonego tak blisko ruchliwej Malty.

Do góry


Tryptyk Powstańczy: Poznań 1918

Termin: 13 października 2018 (sobota), godz. 10 i 15 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Jarek
Liczba uczestników: 45 osób (godz. 10) i 80 osób (godz. 15)
Opis: Nie ma wątpliwości, że to jeden z najważniejszych momentów w dziejach naszego narodu. Jaki był Poznań tamtych czasów? Kto dążył do organizacji powstania, a kto miał inny pomysł na odzyskanie wolności? Jak żyło się w stolicy Wielkopolski w ostatnim roku I wojny światowej? Zainteresowanych poznaniem odpowiedzi na te pytania zapraszamy na wycieczkę.

Do góry


Na tropie Borejków

Termin: 22 września 2018, godz. 9:30 i 15 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Ania B.
Liczba uczestników: 55 osób (godz. 9:30) i 100 osób (godz. 15)
Opis: Kto jest najsłynniejszym mieszkańcem Jeżyc? Borejkowie! Sęk w tym, że ta szacowna rodzina nie istnieje naprawdę, a wykreowana została na kartach powieści Małgorzaty Musierowicz. Skoro jednak tak wiele osób uznaje Borejków za nieodłączny element dzielnicy (i miasta), to spróbujmy spojrzeć na nie przez pryzmat wydarzeń i miejsc obecnych na kartach najsłynniejszego poznańskiego cyklu powieściowego.

Do góry


Parki i place - zieleń i urbanistyka 

Termin: 25 sierpnia 2018 (sobota), godz. 18
Przewodnik: Janusz
Liczba uczestników: 36 osób
Opis: Układ urbanistyczny miasta bardzo często świadczy o jego unikatowości, a ponadto doskonale dokumentuje jego historyczny rozwój. Najczęściej jest zdecydowanie trwalszy niż architektura. Ważnym elementem urbanistycznej kompozycji są miejskie place, które często gromadzą mieszkańców przy okazji różnych imprez, a niekiedy bywają świadkami historycznych wydarzeń. Funkcje placów mogą jednak zmieniać się w czasie – niektóre niekiedy zupełnie zanikają, ustępując miejsca innym. Ważnym dopełnieniem urbanistycznego wizerunku miasta są tereny zieleni miejskiej, które gościom i mieszkańcom pozwalają złapać oddech w „miejskiej dżungli”.

Do góry


Święty Wojciech - wzgórze tajemnic

Termin: 25 sierpnia 2018, godz. 10:30 i 14:30 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Piotrek
Liczba uczestników: 150 osób (godz. 10:30), 150 osób (godz. 14:30)
Opis: Zapraszamy na spacer po Wzgórzu Świętego Wojciecha, które kojarzy się przede wszystkim z dwiema świątyniami, które dominują na jego szczycie. Nie każdy wie, że to nie jedyny wyróżnik tego miejsca. Wzgórze bowiem przez setki lat było ważnym punktem na wojskowej mapie miasta, będąc elementem poligonalnych fortyfikacji Poznania. Mieściły się tu nie tylko ważne instytucje armii pruskiej - dowództwo korpusu, lazaret, kościół garnizonowy, ale także fort świętego Wojciecha (znany później jako Fort Haake) przylegający do śluzy na Wierzbaku. Wspólnie spróbujemy odkryć tajemnice tego miejsca - te związane z fortyfikacjami, ale nie tylko!

Do góry


Zakochany Poznań

Termin: 18 sierpnia 2018, godz. 18
Przewodnik: Piotrek
Liczba uczestników: 136 osób
Opis: Stereotyp przedstawia poznaniaków jako lud pragmatyczny, z góry planujący swoje działania (których z reguły nie cechuje polot i fantazja). Podczas wycieczki sprawdzimy czy mieszkańcy naszego miasta trafieni strzałą Amora tracą głowę czy też nawet zakochani zachowują typowo poznańskie cechy. Będzie to spacer śladem poznańskich historii miłosnych - wielkich i małych, tych szczęśliwych, ale też tych smutnych i niespełnionych. Zapraszamy zakochane pary, zapraszamy w pojedynkę (kto wie może to właśnie na naszym spacerze znajdziecie swoją drugą połowę;), zapraszamy też wszystkich zakochanych w Poznaniu!

Do góry


Poznańskie Ślady Enigmy

Termin: 18 sierpnia 2018, godz. 15:30
Przewodnik: Jarek
Liczba uczestników: 33 osoby
Opis: W dwudziestoleciu międzywojennym w Poznaniu rozpoczęły się działania, które doprowadziły do jednego z największych sukcesów w historii polskiego wywiadu – złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. W czasie naszej wycieczki pokażemy miejsca związane z tą historią – Zamek Cesarski czy kamienicę, w której mieszkał Henryk Zygalski – jedyny z trzech kryptologów urodzony w Poznaniu. Nie zabraknie historii powstania Uniwersytetu Poznańskiego, przedstawienia Poznania przełomu lat 20. i 30. XX wieku i opowieści o mniej znanych bohaterach, którzy przyczynili się do tego sukcesu, a byli związani z Poznaniem i Wielkopolską. Po spacerze można będzie indywidualnie zwiedzić Szyfrokontener - mobilną wystawę będącą zapowiedzią Centrum Szyfrów Enigma (www.enigmacentrum.pl).

Do góry


Krajobraz po bitwie

Termin: 11 sierpnia 2018, godz. 18
Przewodnik: Andrzej
Liczba uczestników: 40 osób
Opis: Zapraszamy na wycieczkę, podczas której zostanie pokazany Poznań w pierwszych latach powojennych. Przedstawimy na starych fotografiach wygląd miasta tuż po wyzwoleniu z okupacji hitlerowskiej. Opowiemy jak żyli mieszkańcy w zupełnie nowej rzeczywistości - po traumie okupacji i hitlerowskich zbrodni, wśród ruin zniszczonego miasta, z nową władzą komunistyczną i Armią Czerwoną. Poznamy pierwsze lata niepewności, zawodu i nadziei.

Do góry


Na prawo Paryż, na lewo Berlin, czyli jak zwiedzić pół Europy nie ruszając się z Poznania

Termin: 4 sierpnia 2018, godz. 18
Przewodnik: Piotrek
Liczba uczestników: 120 osób
Opis:  Czy wiesz, że zwiedzając Poznań możesz poczuć się jak w Berlinie, Paryżu czy Rzymie? W naszym mieście znajduje się wiele obiektów architektonicznych inspirowanych lub będących po prostu kopiami, miniaturami znanych europejskich budowli. Zapraszamy na spacer ich szlakiem. Przemierzmy razem nasz kontynent od Hiszpanii po Norwegię!

Do góry


Straszne historie - Stare Miasto

Termin: 28 lipca 2018, godz. 18
Przewodnik: Piotrek
Liczba uczestników: 110 osób
Opis: Po zapadnięciu zmroku można przekonać się, że Poznań to miasto zjaw i duchów i że wydarzyła się w nim niejedna przerażająca historia. Jaki wpływ na topografię miasta miały diabły, gdzie straszyło, kto bał się obudzić w trumnie, gdzie polała się krew i których miejsc lepiej było kiedyś unikać - tego dowiedzą się uczestnicy wycieczki.

Do góry


Śladami Powstania Wielkopolskiego

Termin: 21 lipca 2018, godz. 18
Przewodnik: Jarek
Liczba uczestników: 97 osób
Opis: Zapraszamy na spacer po teatrze wydarzeń - miejscach związanych z największym polskim zwycięskim powstaniem. Na trasie wycieczki nie zabraknie Bazaru, ulicy Ratajczaka czy pomnika Powstańców Wielkopolskich. Poruszymy także mniej znane kwestie związane z powstaniem takie jak zamach na Ratusz, Sejm Dzielnicowy czy udział marynarzy w działaniach zbrojnych. Przemówią do nas uczestnicy wydarzeń za pomocą relacji i wspomnień. Nasz spacer to doskonała okazja, aby w przystępnej formie odświeżyć lub rozszerzyć swoją wiedzę o powstaniu wielkopolskim.

Do góry


Poznańskie Ślady Enigmy

Termin: 21 lipca 2018, godz. 15
Przewodnik: Piotrek
Liczba uczestników: 30 osób
Opis: W dwudziestoleciu międzywojennym w Poznaniu rozpoczęły się działania, które doprowadziły do jednego z największych sukcesów w historii polskiego wywiadu – złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. W czasie naszej wycieczki pokażemy miejsca związane z tą historią – Zamek Cesarski czy kamienicę, w której mieszkał Henryk Zygalski – jedyny z trzech kryptologów urodzony w Poznaniu. Nie zabraknie historii powstania Uniwersytetu Poznańskiego, przedstawienia Poznania przełomu lat 20. i 30. XX wieku i opowieści o mniej znanych bohaterach, którzy przyczynili się do tego sukcesu, a byli związani z Poznaniem i Wielkopolską. Po spacerze można będzie indywidualnie zwiedzić Szyfrokontener - mobilną wystawę będącą zapowiedzią Centrum Szyfrów Enigma (www.enigmacentrum.pl).

Do góry


Sąsiedzi Poznania cz. 5: Czerwonak – wyprawa na Dziewiczą Górę

Termin: 15 lipca 2018, godz. 10
Przewodnik: Andrzej
Liczba uczestników: 40 osób
Opis:W czasie kolejnego spaceru z cyklu "Sąsiedzi Poznania" odwiedzimy Czerwonak, który poprzez Wartę graniczy ze stolicą Wielkopolski od strony północno-wschodniej. Mimo że rozwój miejscowości przypada na XIX i XX wiek jest tu wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia. Odkryjemy, skąd pochodzi nazwa Czerwonak, co znajduje się na herbie gminnym. Poznamy historie zakładu papierniczego, pomnika milicji i policji, linii kolejowej Poznań-Wągrowiec, dzieje szkolnictwa oraz wiary i Ochotniczej Straży Pożarnej. Przemierzając Czerwonak odwiedzimy również miejsca współczesne jak akwen nad Wartą i wspaniałą przyrodę Puszczy Zielonki zdobywając przy tym najwyższy szczyt w okolicy, jakim jest Dziewicza Góra, na której znajduje się wieża widokowa. WAŻNE! Wycieczka dedykowana jest miłośnikom spacerów pieszych, gdyż odległość od centrum miejscowości do Dziewiczej Góry wynosi około 3 km w jedną stronę.

Do góry


Wojenny Poznań, część II: wojenne miejsca Poznania

Termin: 14 lipca 2018, godz. 18
Przewodnik: Andrzej
Liczba uczestników: 100 osób
Opis: Tym razem poznamy miejsca, które były związane z okresem okupacji hitlerowskiej na terenie naszego miasta. Podczas wycieczki odkryjemy, gdzie znajduje się jedyna zachowana kwatera Adolfa Hitlera, w którym miejscu składowane były skarby zrabowane przez nazistów w czasie wojny oraz dzięki komu został złamany szyfr Enigmy. Poznamy również mroczne miejsca związane z okupacją nazistowską oraz polskie działania, które przybliżyły zakończenie wojny.

Do góry


Niepoważna wycieczka - Poznań w anegdocie i z przymrużeniem oka

Termin: 7 lipca 2018, godz. 18
Przewodnik: Piotrek
Liczba uczestników: 216 osób
Opis: "Nie mają też poczucia humoru, wszystko traktują serio i dosłownie." - tak poznaniaków ocenił Władysław Czarnecki. Czy miał rację sprawdzimy na naszym kolejnym spacerze. Spróbujemy pośmiać się sami z siebie, opowiedzieć anegdoty i zabawne historie, które wydarzyły się w Poznaniu. Jak wyglądał najbardziej huczny wieczór kawalerski w dziejach miasta, gdzie leży Beludżystan, jakie rady dla syna miał założyciel kabaretu "Różowa kukułka" - słowem będzie bardzo niepoważnie.

Do góry


Na frasunek... dobry trunek, opowieści o piwie... i nie tylko

Termin: 23 czerwca 2018, godz. 11 i 16 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Damian
Liczba uczestników: 28 osób (godz. 11), 26 osób (godz. 16)
Opis: Trunki wszelakie towarzyszyły mieszkańcom Poznania od zawsze. Na początku było piwo..., a z czasem wybór stawał się znacznie większy. Na wycieczce dowiemy się, czy łatwo było zostać piwowarem oraz prześledzimy rozwój browarnictwa na przestrzeni wieków. Posłuchamy historii o miejscach, w których nierzadko wyjątkowi ludzie produkowali i zaopatrywali ludność w pożądane przez nią "procenty". Co i w czym dawniej pijano, gdzie najlepiej było utopić wszelkie troski oraz w końcu - jak radzono sobie z pijaństwem w mieście? Na te i inne pytania uzyskamy odpowiedź już niebawem podczas naszego spaceru.

Do góry


Od Rataj do Polanki

Termin: 16 czerwca 2018, godz. 11
Przewodnik: Jarek
Liczba uczestników: 60 osób
Opis: Rataje to dziś jedna z najważniejszych dzielnic Poznania, doskonale położona względem centrum miasta. Pomimo tego, że kojarzy się głównie z blokowiskami z czasów PRL, to wciąż można tutaj znaleźć pozostałości dawnej wsi, wzmiankowanej już w XIII w. Z Ratajami wiąże się też wiele ciekawych historii, o których opowiemy w czasie spaceru. Co Rataje zawdzięczają Cyrylowi Ratajskiemu? Skąd nazwa tej części miasta? Którędy przebiegała linia Średzkiej Kolei Powiatowej? Skąd wziął się tajemniczy wiatrak-pompa przy ul. Milczańskiej? Wszystkich, którzy chcą poznać odpowiedzi na te i inne pytania, zapraszamy do udziału w wycieczce.

Do góry


Jan Paweł II w Poznaniu

Termin: 9 czerwca 2018, godz. 16
Przewodnik: Magda
Liczba uczestników: 14 osób
Opis: Jan Paweł II to wielka postać historyczna, to jeden z największych Polaków. Dorasta już pierwsze pokolenie, które nie poznało Jana Pawła II za Jego życia, stąd ogromna potrzeba, żeby kultywować pamięć o tym wielkim Świętym. Na naszej wycieczce prześledzimy nie tylko dwie pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, podczas których odwiedził Poznań, ale także przypomnimy kilka Jego pobytów w Poznaniu od roku 1953.

Do góry


Malta - w poszukiwaniu śladów Doliny Świętojańskiej

Termin: 26 maja 2018, godz. 10 i 15 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Andrzej
Liczba uczestników: 85 osób (godz. 10), 75 osób (godz. 15)
Opis: Chcesz wiedzieć, czym była Dolina Świętojańska? Kto wybudował Jezioro Maltańskie - sztuczny zbiornik wodny? Skąd wzięła się kotwica nad jego brzegami? Czy Maltanka była jedyną koleją na tym terenie? W jakim celu postawiono Kopiec Wolności? Czym była Luneta Astera? Gdzie kończył się międzywojenny Poznań? Kto wyhodował czarną różę? Zapraszamy na wycieczkę w miejsca magiczne, miejsca, gdzie przeszłość miesza się z teraźniejszością.

Do góry


Niestachów i Golęcin

Termin: 12 maja 2018 (sobota), godz. 10 i 15 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Janusz
Liczba uczestników: 58 osób (godz. 10), 67 osób (godz. 15)
Opis: Po dwóch wędrówkach po Sołaczu odwiedzimy część Poznania, w której przewidziała była realizacja dalszej części willowego założenia. Jej realizacja nie doszła jednak do skutku. Na trasie wycieczki znajdzie się, stosunkowo słabo funkcjonujący w świadomości poznaniaków, rozcięty szeroką arterią Niestachów oraz Golęcin. Te dwa istotne składniki zachodniego klina zieleni to mieszanka przestrzenna akcentów przyrodniczych, rekreacyjnych i sportowych, akademickich oraz wojskowych, na której mocno swe piętno odcisnęła historia, a zwłaszcza II wojna światowa.

Do góry


Poznańskie Ślady Enigmy

Termin: 5 maja 2018, godz. 16
Przewodnik: Jarek
Liczba uczestników: 65 osób
Opis: W dwudziestoleciu międzywojennym w Poznaniu rozpoczęły się działania, które doprowadziły do jednego z największych sukcesów w historii polskiego wywiadu – złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. W czasie naszej wycieczki pokażemy miejsca związane z tą historią – Zamek Cesarski czy kamienicę, w której mieszkał Henryk Zygalski – jedyny z trzech kryptologów urodzony w Poznaniu. Nie zabraknie historii powstania Uniwersytetu Poznańskiego, przedstawienia Poznania przełomu lat 20. i 30. XX wieku i opowieści o mniej znanych bohaterach, którzy przyczynili się do tego sukcesu, a byli związani z Poznaniem i Wielkopolską. Po spacerze można będzie indywidualnie zwiedzić Szyfrokontener - mobilną wystawę będącą zapowiedzią Centrum Szyfrów Enigma (www.enigmacentrum.pl). Wycieczka jest organizowana z okazji 73. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

Do góry


Robotniczy Poznań: "pracy nam dajcie!"

Termin: 1 maja 2018, godz. 11
Przewodnik: Andrzej
Liczba uczestników: 70 osób
Opis: Bieda. Nieodłączna towarzyszka człowieka na drodze życia. Bezrobocie, które może dotknąć każdego z nas. Zapraszamy do poznania losów robotników Poznania i Wielkopolski w okresie międzywojennym, w czasach Wielkiego Kryzysu, gdy wielu mimo usilnych starań nie mogło liczyć na jakiekolwiek zatrudnienie. Podczas naszej wycieczki opowiemy o wielkich demonstracjach bezrobotnych, działalność ruchów robotniczych oraz trudnych warunkach egzystencjalnych zwykłych ludzi.

Do góry


Śladami organiczników

Termin: 28 kwietnia 2018, godz. 11 i 16 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Magda
Liczba uczestników: 44 osoby (godz. 11) i 35 osób (godz. 16)
Opis: W dobie deficytu autorytetów, zapraszamy na spacer śladami poznańskich organiczników, wielkich patriotów. Na trasie spaceru pojawi się m.in. sylwetka lekarza-społecznika, doktora Marcina, słynącego z dobroczynności Tytusa Działyńskiego, Hipolita Cegielskiego – prekursora przemysłu polskiego czy Edwarda Raczyńskiego – fundatora gmachu i księgozbioru Biblioteki Raczyńskich. Na Placu Wolności zatrzymamy się przy Bazarze – ośrodku polskości w XIX wieku. Zmierzając do Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk – niekwestionowanego autorytetu naukowego i organizatora życia politycznego, kilka chwil poświęcimy wzniesionemu ze składek społecznych Teatrowi Polskiemu. Wśród opowieści o wielkich Polakach-Poznaniakach nie zabraknie wspomnień o ich przywarach, czy drobnych ludzkich słabościach, wielkich i małych miłościach i przyjaźniach, bo chociaż oddani wielkiej sprawie byli zwykłymi-niezwykłymi ludźmi.

Do góry


Niepoważna wycieczka - Poznań w anegdocie i z przymrużeniem oka

Termin: 14 kwietnia 2018, godz. 10 i 15 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Piotrek
Liczba uczestników: 168 osób (godz. 10), 210 osób (godz. 14)
Opis: "Nie mają też poczucia humoru, wszystko traktują serio i dosłownie." - tak poznaniaków ocenił Władysław Czarnecki. Czy miał rację sprawdzimy na naszym kolejnym spacerze. Spróbujemy pośmiać się sami z siebie, opowiedzieć anegdoty i zabawne historie, które wydarzyły się w Poznaniu. Jak wyglądał najbardziej huczny wieczór kawalerski w dziejach miasta, gdzie leży Beludżystan, jakie rady dla syna miał założyciel kabaretu "Różowa kukułka" - słowem będzie bardzo niepoważnie.

Do góry


Wojenny Poznań, część II: wojenne miejsca Poznania

Termin: 24 marca 2018, godz. 10 i 14 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Andrzej
Liczba uczestników: 50 osób (godz. 10), 90 osób (godz. 14)
Opis: Tym razem poznamy miejsca, które były związane z okresem okupacji hitlerowskiej na terenie naszego miasta. Podczas wycieczki odkryjemy, gdzie znajduje się jedyna zachowana kwatera Adolfa Hitlera, w którym miejscu składowane były skarby zrabowane przez nazistów w czasie wojny oraz dzięki komu został złamany szyfr Enigmy. Poznamy również mroczne miejsca związane z okupacją nazistowską oraz polskie działania, które przybliżyły zakończenie wojny.

Do góry


Zasłużeni Wielkopolanie XIX wieku

Termin: 10 marca 2018, godz. 11
Przewodnik: Magda
Liczba uczestników: 60 osób
Opis: Społeczność polska, która w XIX wieku znalazła się pod pruskim zaborem przeżywała jeden z najtrudniejszych okresów w historii. Zasłużeni Wielkopolanie XIX wieku pełnili rolę swoistych wychowawców narodu, kształtowali opinię publiczną, wpływali na mentalność sobie współczesnych, zyskiwali autorytet za życia, a wieczną pamięć u potomnych. Przypomnijmy biografie niektórych z nich, aby w ten sposób spróbować zachować w pamięci te nietuzinkowe postaci, które powoli giną w mroku zapomnienia... Na szlaku naszej wędrówki pojawią się osoby wielkich Wielkopolanek Klaudyny Potockiej oraz Emilii Sczanieckiej, a także kilku zasłużonych Wielkopolan, a wśród nich Tytus Działyński, Edward Raczyński, Karol Marcinkowski i inni.

Do góry


Kryminalna wycieczka - spacer śladami "Już nikogo nie słychać" Ryszarda Ćwirleja

Termin: 3 marca 2018, godz. 11 i 16 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Piotrek
Liczba uczestników: 40 osób (godz. 11), 40 osób (godz. 16)
Opis: Zapraszamy, żeby wsiąść do wehikułu czasu, który przeniesie nas do Poznania roku 1926. Tym wehikułem będzie dla nas najnowsza książka Ryszarda Ćwirleja zatytułowana "Już nikogo nie słychać". Znów wspólnie z komisarzem Antonim Fischerem będziemy zbierać dowody, kompletować poszlaki i sprawdzać czy kryminał może być dobrym przewodnikiem po mieście. Zapraszamy wszystkich, którzy znają losy bohaterów, ale również tych, którzy lekturę książki mają jeszcze przed sobą!

Do góry


Rataje

Termin: 24 lutego 2018, godz. 10 i 15 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Jarek
Liczba uczestników: 62 osoby (godz. 10), 72 osoby (godz. 15)
Opis: Gdzie na Ratajach można znaleźć ślady dawnej wsi słynącej z ogrodnictwa? Co w tej części Poznania robił szachinszach Iranu, a co bułgarscy i niemieccy osadnicy? Dlaczego właśnie tutaj powstał jeden z największych poznańskich kościołów? Z okazji 50. rocznicy oddania do użytku pierwszego ratajskiego bloku zapraszamy na spacer powtórkowy po dolnym tarasie Rataj, w czasie którego odpowiemy na te pytania i pokażemy część Poznania, która w ciągu minionych 50 lat zmieniła się nie do poznania. W czasie wycieczki pojawią się zarówno historie związane z dawną wsią Rataje, jak i ciekawostki dotyczące współczesnego oblicza tego poznańskiego fyrtla.

Do góry


Śladami Melpomeny

Termin: 10 lutego 2018, godz. 10 i 13 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Kasia
Liczba uczestników: 90 osób (godz. 10), 95 osób (godz. 13)
Opis: Zapraszamy na wycieczkę śladami Melpomeny, muzy dramatu, która była obecna w Poznania już od średniowiecza. Czekają nas opowieści o poznańskich aktorach i scenach teatralnych, a do jednego czy dwóch teatrów uda nam się wejść.
Wybrane relacje: www.tvkwinogrady.pl (tylko dla abonentów)

Do góry


Zakochany Poznań

Termin: 27 stycznia 2018, godz. 10 i 15 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Piotrek
Liczba uczestników: 100 osób (godz. 10), 80 osób (godz. 15)
Opis: Stereotyp przedstawia poznaniaków jako lud pragmatyczny, z góry planujący swoje działania (których z reguły nie cechuje polot i fantazja). Podczas wycieczki sprawdzimy czy mieszkańcy naszego miasta trafieni strzałą Amora tracą głowę czy też nawet zakochani zachowują typowo poznańskie cechy. Będzie to spacer śladem poznańskich historii miłosnych - wielkich i małych, tych szczęśliwych, ale też tych smutnych i niespełnionych. Zapraszamy zakochane pary, zapraszamy w pojedynkę (kto wie może to właśnie na naszym spacerze znajdziecie swoją drugą połowę;), zapraszamy też wszystkich zakochanych w Poznaniu!

Do góry


Poznańskie ślady Enigmy

Termin: 14 stycznia 2018, godz. 10
Przewodnik: Jarek
Liczba uczestników: 22 osoby
Opis: W dwudziestoleciu międzywojennym w Poznaniu rozpoczęły się działania, które doprowadziły do jednego z największych sukcesów w historii polskiego wywiadu – złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. W czasie naszej wycieczki pokażemy miejsca związane z tą historią – wnętrza Zamku Cesarskiego czy kamienicę, w której mieszkał Henryk Zygalski – jedyny z trzech kryptologów urodzony w Poznaniu. Nie zabraknie historii powstania Uniwersytetu Poznańskiego, przedstawienia Poznania przełomu lat 20. i 30. XX wieku i opowieści o mniej znanych bohaterach, którzy przyczynili się do tego sukcesu, a byli związani z Poznaniem i Wielkopolską. Po spacerze można było indywidualnie zwiedzić Szyfrokontener - mobilną wystawę będącą zapowiedzią Centrum Szyfrów Enigma (www.enigmacentrum.pl).Spacer jest elementem obchodów 89. rocznicy rozpoczęcia kursu kryptologicznego w Poznaniu.
Wybrane relacje: www.poznan.tvp.pl (od 09:50)

Do góry


Oddać życie swoje miastu w zupełności - rzecz o Cyrylu Ratajskim

Termin: 13 stycznia 2018, godz. 10 i 14 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Jarek
Liczba uczestników: 75 osób (godz. 10), 60 osób (godz. 14)
Opis: Cyryl Ratajski to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych osób żyjących w naszym regionie w XX wieku. Na czym polega fenomen prezydenta, który po dziś dzień jest sympatycznie wspominany przez tysiące mieszkańców Poznania? Jaki był Poznań jego czasów? Gdzie Cyryl Ratajski odcisnął swoje piętno? Co po sobie zostawił? Dlaczego jest postacią zasłużoną nie tylko dla Wielkopolski? Na te i inne pytania odpowiemy podczas wycieczki tematycznej, w ramach której chcielibyśmy przybliżyć postać tego, który „oddał życie swoje miastu w zupełności”. Cytat z tytułu wycieczki został zaczerpnięty z przemowy Cyryla Ratajskiego, którą wygłosił 26 kwietnia 1922 roku podczas inauguracji prezydentury.

Do góryRok 2017:

Śladami Powstania Wielkopolskiego

Termin: 27 grudnia 2017, godz. 13 i 17:30 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Jarek
Liczba uczestników: 125 osób (godz. 13), 75 osób (godz. 17:30)
Opis: Zapraszamy na spacer po teatrze wydarzeń - miejscach związanych z największym polskim zwycięskim powstaniem. Na trasie wycieczki nie zabraknie Bazaru, ulicy Ratajczaka czy pomnika Powstańców Wielkopolskich. Poruszymy także mniej znane kwestie związane z powstaniem takie jak zamach na Ratusz, Sejm Dzielnicowy czy udział marynarzy w działaniach zbrojnych. Przemówią do nas uczestnicy wydarzeń za pomocą relacji i wspomnień. Nasz spacer to doskonała okazja, aby w przystępnej formie odświeżyć lub rozszerzyć swoją wiedzę o powstaniu wielkopolskim. Uwaga: Wycieczka została objęta patronatem Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Do góry


Przemysłowa Starołęka

Termin: 9 grudnia 2017, godz. 10 i 14 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Andrzej
Liczba uczestników: 55 osób (godz. 10), 30 osób (godz. 14)
Opis: Przekraczając Rondo Starołęckie w kierunku Czapur trafiamy na zupełnie inną dzielnicę niż sąsiadujące z nią Rataje - wielkie blokowisko nazywane "sypialnią Poznania". Starołęka znana w XIX i XX wieku jako miejsce wielkiego przemysłu dzisiaj jest już tylko reliktem minionej epoki. W czasie spaceru poznamy lepiej ten interesujący fyrtel, który częścią miasta stał się w okresie międzywojennym, zgłębimy historię Starołęki Małej i powspominamy zarówno dawne firmy, które tutaj funkcjonowały, jak Pollena-Lechia, Poznańska Fabryka Maszyn Żniwnych „Agromet” czy Knorr jak i te, które przetrwały do dnia dzisiejszego jak np. Stomil. Ponadto opowiemy również o rozwoju komunikacji kolejowej i tramwajowej, działalności szkolnej oraz religijnej przybliżając w ten sposób tę wartą poznania, ale nieco zapomnianą dzielnicę naszego miasta.

Do góry


Jak obcy obok siebie

Termin: 25 listopada 2017, godz. 10 i 15 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Kasia
Liczba uczestników: 50 osób (godz. 10), 15 osób (godz. 15)
Opis: "Jak obcy obok siebie" - tak kronikarz Marceli Motty podsumował stosunki panujące między Polakami a Niemcami w XIX wieku. Kim właściwie byli Niemcy w Poznaniu? To przybysze, okupanci czy sąsiedzi? Kiedy przybyli i po co, co zostawili po sobie? W czasie wycieczki śladami Niemców w Poznaniu sprawdzimy, czy historia polsko-niemiecka musi być trudna i mroczna, czy też może być ciekawa i pogodna.
Wybrane relacje: www.srem.blog.pl

Do góry


Grunwald II

Termin: 11 listopada 2017, godz. 10 i 14 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Janusz
Liczba uczestników: 43 osoby (godz. 10), 21 osób (godz. 14)
Opis: Druga część wycieczki po Grunwaldzie przybliży uczestnikom losy mieszkańców willowej części dzielnicy. Kameralne osiedle, które powstało na Błoniach Grunwaldzkich, a którego sercem jest ulica Ostroroga, zamieszkiwali przedstawiciele poznańskich elit – adwokaci, kupcy, profesorowie, ziemianie. Na ich losy i losy ich domów niezwykle silnie wpłynęły burzliwe dzieje XX wieku. Ale stary Grunwald to także miejsce, w którym skupiły się świątynie innych niż katolickie wyznań chrześcijańskich. Jest to także mocno związana ze zdrowiem dzielnica skupiająca większość jednostek Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego.

Do góry


Grunwald I

Termin: 28 października 2017, godz. 10 i 15 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Janusz
Liczba uczestników: 25 osoby (godz. 10), 20 osoby (godz. 15)
Opis: Grunwald to stosunkowo nowa część Poznania, której granice są trudne do wyznaczenia, nieco młodsza od otaczających ją Jeżyc i Łazarza. Wielu poznaniaków wciąż utożsamia ją z funkcjonującą do lat 1990. rozległą dzielnicą administracyjną Grunwald (jedną z pięciu, na które podzielony był Poznań), która rozciągała się aż po granice miasta i obejmowała w sumie kilkanaście mniejszych dzielnic. Przwdziwy Grunwald należy wyczuć intuicyjnie. A intuicja, tym, którzy na Grunwaldzie pojawiają się choćby sporadycznie, niewątpliwie podpowiada, że jest to tak zwany "dobry adres". To tu jeszcze przed budową Sołacza powstawały pierwsze willowe założenia, tu funkcjonował swego czasu największy hotel w Polsce, tu mieściły się wojskowe koszary, które w ostatnich latach zyskały drugie życie, tu wreszcie działają dobre poznańskie licea. Zapraszamy do poznania prawdziwego oblicza Grunwaldu!

Do góry


 

Wycieczka na piątkę, czyli przewodnicy na Wolności

Termin: 8 października 2017
Przewodnik: Ania, Magda, Hania, Janusz, Andrzej, Jarek i Piotrek
Liczba uczestników: 220 osób
Opis: Nowy sezon wycieczek tematycznych zaczynamy w nietypowy sposób. To będzie wycieczka jakiej jeszcze nigdy nie było! Aż ośmiu różnych przewodników z PoPoznaniu.pl w jednym czasie i tym samym miejscu. Czym to się skończy? Przekonajcie się sami! Prawie dokładnie 5 lat temu - 13.10.2012 roku odbyła się pierwsza wycieczka tematyczna z PoPoznaniu.pl. Zwiedzaliśmy Łazarz, a udział w inauguracji wzięło 14 osób i...pies. To był początek historii, której się nie spodziewaliśmy. Wspólnie odkrywaliśmy już Poznań podczas 177 spacerów, w których łącznie wzięło udział prawie 16 000 (sic!) osób. Z okazji jubileuszu chcemy się z Wami spotkać, trochę Was zaskoczyć i wspólnie świętować. Przygotowujemy niespodzianki i serdecznie zapraszamy - plac Wolności na pewno pomieści wszystkich chętnych;)

Do góry


 

Wycieczka w krainie czarów czyli spacer po Johow-Gelände

Termin: 7 października 2017, godz. 10 i 15 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Piotrek
Liczba uczestników: 70 osób (godz. 10), 130 osób (godz. 15)
Opis: Przekroczenie ulic Matejki czy Wyspiańskiego jest jak przejście przez starą szafę do fantastycznego świata lub jak znalezienie się po drugiej stronie lustra w krainie czarów. Smoki, anioły, przedziwne twarze, tuzin różnych zwierząt oraz wijące się łodygi, liście i kwiaty wszystko to zdobi kamienice, które niejedni porównują do starych średniowiecznych zamczysk. Kiedyś najbardziej elegancka i luksusowa część Poznania dziś czeka na ponowne odkrycie. Wyruszmy razem na spotkanie z Johow-Gelände i sprawdźmy czym ta magiczna kraina nas zaskoczy tym razem.
Wybrane relacje: www.lazarz.pl

Do góry


Cytadela

Termin: 9 września 2017, godz. 10 i 14 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Kasia
Liczba uczestników: 110 osób (godz. 10), 180 osób (godz. 14)
Opis: Cytadela - dawniej to największy fort artyleryjski w Europie, a dziś - największy park Poznania i popularne miejsce wypoczynku. Cytadela skrywa jednak mroczne tajemnice, a czasie spaceru posłuchamy nie tylko o rzeźbach i kwiatach, ale też o egzekucjach i dawnych zbrodniach.

Do góry


Kościoły Łazarza

Termin: 2 września 2017, godz. 10 i 14:45 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Piotrek
Liczba uczestników: 60 osób (godz. 10), 35 osób (godz.14:45)
Opis: W ubiegłym roku wędrowaliśmy po Górnym i Dolnym Łazarzu, tym razem chcemy skupić się nie na całym fyrtlu, a na szczegółach, na konkretnych obiektach. Podczas wrześniowych wycieczek obiektem naszego zainteresowania będą kościoły. Spacer poprowadzi nas od świątyni przy ul. Stolarskiej poprzez kościół pw. św. Anny aż do kościoła pw. Matki Boskiej Bolesnej. Trzy budowle sakralne reprezentujące odmienne style architektoniczne, które powstały w różnym czasie i okolicznościach. Trzy kościoły, które mają niejedną ciekawą historię do opowiedzenia! Projekt jest finansowany ze środków Rady Osiedla Święty Łazarz w ramach konkursu "Łazarskie Inicjatywy Osiedlowe".
Wybrane relacje: www.lazarz.pl

Do góry


Skarb Starego Miasta

Termin: 31 sierpnia 2017, godz. 18
Przewodnik: Jarek
Liczba uczestników: 40 osób
Opis: Po raz pierwszy w historii naszej grupy zapraszamy na wycieczkę tematyczną dla dzieci! Spacer jest połączeniem zwiedzania i elementów gry miejskiej. Uczestnicy na trasie wycieczki poznają poznańskie legendy i najciekawsze zabytki Starego Miasta. Staną także przed zadaniem otwarcia tajemniczej skrzynki, która będzie skrywała tytułowy Skarb Starego Miasta. Wycieczka w ramach cyklu "Stare Miasto Cię zaskoczy!", finansowanego ze środków Rady Osiedla Stare Miasto w ramach konkursu "Staromiejskie Inicjatywy Osiedlowe".

Do góry


Nieznane historie znanych miejsc, czyli na co nie ma czasu na tradycyjnej wycieczce

Termin: 30 sierpnia 2017, godz. 18
Przewodnik: Kasia
Liczba uczestników: 130 osób
Opis: Każde miejsce i każdy budynek kryje w sobie niezwykłą historię i gdyby przewodnik chciałby opowiedzieć choćby te najciekawsze, żadna wycieczka nie opuściłaby nawet Starego Rynku. Dlatego tym razem pominiemy wszystkie "punkty obowiązkowe" i damy szansę tym historiom i anegdotom, na które na zwykłej wycieczce nie ma czasu. Wycieczka w ramach cyklu "Stare Miasto Cię zaskoczy!", finansowanego ze środków Rady Osiedla Stare Miasto w ramach konkursu "Staromiejskie Inicjatywy Osiedlowe".

Do góry


Na prawo Paryż, na lewo Berlin, czyli jak zwiedzić pół Europy nie ruszając się z Poznania

Termin: 29 sierpnia 2017, godz. 18
Przewodnik: Piotrek
Liczba uczestników: 190 osób
Opis:  Czy wiesz, że zwiedzając Poznań możesz poczuć się jak w Berlinie, Paryżu czy Rzymie? W naszym mieście znajduje się wiele obiektów architektonicznych inspirowanych lub będących po prostu kopiami, miniaturami znanych europejskich budowli. Zapraszamy na spacer ich szlakiem. Przemierzmy razem nasz kontynent od Hiszpanii po Norwegię! Wycieczka w ramach cyklu "Stare Miasto Cię zaskoczy!", finansowanego ze środków Rady Osiedla Stare Miasto w ramach konkursu "Staromiejskie Inicjatywy Osiedlowe".

Do góry


Na zdrowie! Wycieczka po medycznym Poznaniu

Termin: 28 sierpnia 2017 (sobota), godz. 18
Przewodnik: Kasia
Liczba uczestników: 110 osób
Opis: Na co pomagał okład z baranich jelit? Jak ustrzec się przed cholerą? Kiedy Poznań przypominał żywy cmentarz? Kim była poznańska matka trędowatych? Jaki znany lekarz stosował kurację szampanem? Jak często myli się XIX-wieczni poznaniacy? Tego i wielu innych ciekawostek dowiemy się podczas najbliższego spaceru - podążymy szlakiem słynnych lekarzy, usłyszymy o epidemiach dziesiątkujących ludność Poznania i bardzo ciekawych (ale czy skutecznych?) sposobach leczenia. Wycieczka w ramach cyklu "Stare Miasto Cię zaskoczy!", finansowanego ze środków Rady Osiedla Stare Miasto w ramach konkursu "Staromiejskie Inicjatywy Osiedlowe".

Do góry


Śladami Powstania Wielkopolskiego

Termin: 27 sierpnia 2017, godz. 18
Przewodnik: Jarek
Liczba uczestników: 80 osób
Opis: Zapraszamy na spacer po teatrze wydarzeń - miejscach związanych z największym polskim zwycięskim powstaniem. Na trasie wycieczki nie zabraknie Bazaru, ulicy Ratajczaka czy pomnika Powstańców Wielkopolskich. Poruszymy także mniej znane kwestie związane z powstaniem takie jak zamach na Ratusz, Sejm Dzielnicowy czy udział marynarzy w działaniach zbrojnych. Przemówią do nas uczestnicy wydarzeń za pomocą relacji i wspomnień. Nasz spacer to doskonała okazja, aby w przystępnej formie odświeżyć lub rozszerzyć swoją wiedzę o powstaniu wielkopolskim. Wycieczka w ramach cyklu "Stare Miasto Cię zaskoczy!", finansowanego ze środków Rady Osiedla Stare Miasto w ramach konkursu "Staromiejskie Inicjatywy Osiedlowe".

Do góry


Zakochany Poznań

Termin: 26 sierpnia 2017, godz. 18
Przewodnik: Piotrek
Liczba uczestników: 110 osób
Opis: Stereotyp przedstawia poznaniaków jako lud pragmatyczny, z góry planujący swoje działania (których z reguły nie cechuje polot i fantazja). Podczas wycieczki sprawdzimy czy mieszkańcy naszego miasta trafieni strzałą Amora tracą głowę czy też nawet zakochani zachowują typowo poznańskie cechy. Będzie to spacer śladem poznańskich historii miłosnych - wielkich i małych, tych szczęśliwych, ale też tych smutnych i niespełnionych. Zapraszamy zakochane pary, zapraszamy w pojedynkę (kto wie może to właśnie na naszym spacerze znajdziecie swoją drugą połowę;), zapraszamy też wszystkich zakochanych w Poznaniu! Wycieczka w ramach cyklu "Stare Miasto Cię zaskoczy!", finansowanego ze środków Rady Osiedla Stare Miasto w ramach konkursu "Staromiejskie Inicjatywy Osiedlowe".

Do góry


Poznaniacy na krańcach świata

Termin: 25 sierpnia 2017, godz. 18
Przewodnik: Piotrek
Liczba uczestników: 95 osób
Opis: Przed nami spacer, podczas którego przywołamy postaci poznańskich podróżników. Wspólnie z nimi przemierzymy prawie wszystkie kontynenty i dotrzemy na krańce świata. Przekonamy się, że poznańska solidność i zaradność mogły się przydać nawet w środku równikowego lasu, że globtroterów z naszego miasta cechowało wyjątkowo ludzkie spojrzenie na otaczającą rzeczywistość i duża wrażliwość na biedę, wreszcie, że podróżnicy ci mieli w sobie sporo fantazji porywając się na niejedno szaleństwo. Opowiemy historie dotyczące osób, które w szeroki świat ruszały z naszego Poznania. Będą to historie, które wydarzyły się naprawdę, mimo że przypominają scenariusze przygodowych filmów. To wycieczka dla wszystkich, którzy chcą już teraz poczuć nastrój wakacyjnych wypraw i przygody! Wycieczka w ramach cyklu "Stare Miasto Cię zaskoczy!", finansowanego ze środków Rady Osiedla Stare Miasto w ramach konkursu "Staromiejskie Inicjatywy Osiedlowe".

Do góry


 

Tropiąc mordercę - śladami kryminału "Tam ci będzie lepiej"

Termin: 12 sierpnia 2017, godz. 10 i 16 (dwie wycieczki),
Przewodnik: Piotrek
Liczba uczestników: 45 osób (godz. 10), 65 osób (godz.12)
Opis:  Tym razem otwieramy kryminał "Tam ci będzie lepiej" autorstwa Ryszarda Ćwirleja i ruszamy tropem mordercy. Wspólnie z komisarzem Antonim Fischerem będziemy zbierać dowody, kompletować poszlaki, ale przede wszystkim przemierzać międzywojenny Poznań. Czytając fragmenty książki porównamy dawne miasto z dzisiejszym i przekonamy się, czy lektura może być dobrym przewodnikiem.
Wybrane relacje: http://ucztadladuszy.blogspot.com

Do góry


Sąsiedzi Poznania część 4: Swarzędz

Termin: 8 lipca 2017, godz. 10:15
Przewodnik: Andrzej
Liczba uczestników: 35 osób
Opis: Cel wycieczki to miasto słynące z tradycji stolarskiej i znajdującego się w nim muzeum pszczelarstwa. Nasz spacer poprowadzi zarówno przez starą część miejscowości, jak i nową, będącą miejscem sportu i rekreacji. Podczas wycieczki dowiemy się kiedy i dla kogo wybudowano miasto oraz jaka była jego pierwotna nazwa. Będziemy szukać pozostałości dawnego Swarzędza, takich jak kościół i cmentarz ewangelicki, wieże ciśnień, fabryka mebli, ale spróbujemy też odnaleźć miejsce, w którym mieszkał słynny podróżnik Aleksander Doba. Oprócz tego zobaczymy nowe atrakcje miejskie takie jak wielkie krzesło czy fontannę.

Do góry


Na prawo Paryż, na lewo Berlin, czyli jak zwiedzić pół Europy nie ruszając się z Poznania

Termin: 24 czerwca 2017, godz. 10 i 16 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Piotrek
Liczba uczestników: 70 osób (godz. 10), 83 osoby (godz. 16)
Opis:  Czy wiesz, że zwiedzając Poznań możesz poczuć się jak w Berlinie, Paryżu czy Rzymie? W naszym mieście znajduje się wiele obiektów architektonicznych inspirowanych lub będących po prostu kopiami, miniaturami znanych europejskich budowli. Zapraszamy na spacer ich szlakiem. Przemierzmy razem nasz kontynent od Hiszpanii po Norwegię!

Do góry


Dolny Łazarz

Termin: 10 czerwca 2017, godz. 10
Przewodnik: Piotrek
Liczba uczestników: 130 osób
Opis:  Dolnym Łazarzem nazywana jest zazwyczaj część dzielnicy mieszcząca się na wschód od ulicy Głogowskiej. Warto się tam wybrać, bo ten fyrtel naprawdę potrafi zaskoczyć! Podczas spaceru sprawdzimy, gdzie mieszkał Stary Marych, poszukamy średniowiecznych zamków i miejsca, w którym poczujemy się jak w Rzymie. Mało? Trasa powiedzie nas też przez serce dzielnicy, czyli rynek i da możliwość odkrycia przepięknych kamienic. Opowiemy oczywiście wiele ciekawych historii, m. in. o tym, jak powstał Łazarz i skąd wzięła się jego nazwa.
Wybrane relacje: www.poznan.wyborcza.pl

Do góry


Poznańskie ślady Enigmy

Termin: 27 maja 2017, godz. 11 i 17 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Jarek
Liczba uczestników: 70 osób (godz. 11), 90 osób (godz. 17)
Opis: W dwudziestoleciu międzywojennym w Poznaniu rozpoczęły się działania, które doprowadziły do jednego z największych sukcesów w historii polskiego wywiadu – złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. W czasie naszej wycieczki pokażemy miejsca związane z tą historią – wnętrza Zamku Cesarskiego czy kamienicę, w której mieszkał Henryk Zygalski – jedyny z trzech kryptologów urodzony w Poznaniu. Nie zabraknie historii powstania Uniwersytetu Poznańskiego, przedstawienia Poznania przełomu lat 20. i 30. XX wieku i opowieści o mniej znanych bohaterach, którzy przyczynili się do tego sukcesu, a byli związani z Poznaniem i Wielkopolską. Po spacerze można było indywidualnie zwiedzić Szyfrokontener - mobilną wystawę będącą zapowiedzią Centrum Szyfrów Enigma (www.enigmacentrum.pl).

Do góry


Górny Łazarz

Termin: 20 maja 2017, godz. 10,
Przewodnik: Piotrek
Liczba uczestników: 90 osób
Opis: Górnym Łazarzem nazywana jest zazwyczaj część dzielnicy mieszcząca się na zachód od ulicy Głogowskiej. Kiedyś była to jedna z najbardziej eleganckich i zielonych części Poznania. Do dziś o zachwyt i zawrót głowy przyprawić mogą cudowne secesyjne kamienice, a w dwóch zupełnie różnych parkach kryją się wyjątkowe dla miasta obiekty. Jeśli do tego dodamy fascynującą historię PeWuKi, nietuzinkowych mieszkańców fyrtla, dawny ewangelicki kościół i żydowski cmentarz nie ma chyba wątpliwości, że warto poznać również ten kawałek Poznania!

Do góry


Sołacz II

Termin: 13 maja 2017, godz. 10 i 15 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Janusz
Liczba uczestników: 110 osób (godz. 10), 90 osób (godz. 15)
Opis: Choć w trakcie drugiej części spaceru po Sołaczu wątków urbanistycznych nie zabraknie, to wycieczka ta będzie w mniejszym stopniu poświęcona mistrzostwu niemieckiego planisty Josepha Stübbena. W zamian przyjrzymy się przede wszystkim ludzkim losom – zarówno indywidualnym historiom, jak i kolejom życia mieszkańców Sołacza jako zbiorowości. Dzielnica budowana w założeniu dla obywateli niemieckich dość szybko przeszła w polskie ręce. Niespełna dwadzieścia lat później, w dramatycznych okolicznościach, historia znów się odwróciła. Mimo dziejowych zawieruch inteligencki charakter willowej dzielnicy przetrwał do dziś. Ważnym elementem spaceru będą także wątki odnoszące się do natury, związane między innymi z obecnością w tej okolicy Uniwersytetu Przyrodniczego.

Do góry


Sołacz

Termin: 22 kwietnia 2017, godz. 11 i 16 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Janusz
Liczba uczestników: 104 osoby (godz. 11), 82 osoby (godz. 16)
Opis: Planowana z wielkim rozmachem u schyłku zaborów dzielnica willowa miała być magnesem przyciągającym z głębi Prus do rozwijającego się Poznania urzędników i przedstawicieli nowej burżuazji, których zadaniem miało być „kolonizowanie” Wschodu. Mimo wielu zmian inteligencko-kupiecka mieszanka właściwa była Sołaczowi również po zakończeniu kolejnych wojen światowych. Mimo że zabrakło konsekwencji, by zrealizować pierwotne założenia do dziś Sołacz jest przykładem dobrej urbanistyki i architektury. Ze względu na założenie parkowe od samego niemal początku przyciągał również mieszkańców innych części miasta, którzy chętnie przyjeżdżali tu „sołaczyć się”. I to pewnie te związki sprawiają, że pojawiające się co jakiś czas plany zabudowy wolnych przestrzeni tej części zachodniego klina zieleni wywołują zdecydowany sprzeciw. Gdy jednak poszukać głębiej okazuje się, że ze względu na ciągłość osadnictwa na stokach Bogdanki, nad którą jest położony, Sołacz ma starszą metrykę nie tylko od lokowanego w XIII wieku na lewym brzegu Warty Poznania, ale także od wielkopolskich książąt Popiela i Piasta.

Do góry


 

Miasteczko

Termin: 8 kwietnia 2017, godz. 10 i 15 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Ania
Liczba uczestników: 90 osób (godz. 10), 77 osób (godz. 15)
Opis: Miasto Poznań niemal w samym swym centrum kryje niewielkie Miasteczko, zwane również Łaciną lub Świętym Rochem. Choć to malutki fyrtel, to historii z nim związanych jest bardzo wiele. Nasza wycieczka to doskonała okazja by usłyszeć, skąd wzięło się Miasteczko w mieście i dlaczego na początku zwano je Stanisławowem. W trakcie spaceru opowiemy o wypoczynkowych, akademickich i... medialnych tradycjach tego miejsca, wyjaśnimy, dlaczego studenci nie powinni wysiadać z tramwaju na Serafitku i co łączy ulicę Serafitek z lotniskiem na Ławicy. Do centrum Miasteczka najłatwiej dostać się przez most świętego Rocha, więc bardzo ciekawe, burzliwe dzieje tej historycznej przeprawy również pojawią się w programie.
Wybrane relacje: Ratajska Telewizja Kablowa (Aktualności Ratajskie),

Do góry


Nieznane historie znanych miejsc, czyli na co nie ma czasu na tradycyjnej wycieczce

Termin: 25 marca 2017, godz. 10 i 15 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Kasia
Liczba uczestników: 120 osób (godz. 10), 155 osób (godz. 15)
Opis: Każde miejsce i każdy budynek kryje w sobie niezwykłą historię i gdyby przewodnik chciałby opowiedzieć choćby te najciekawsze, żadna wycieczka nie opuściłaby nawet Starego Rynku. Dlatego tym razem pominiemy wszystkie "punkty obowiązkowe" i damy szansę tym historiom i anegdotom, na które na zwykłej wycieczce nie ma czasu.

Do góry


Zastygła historia

Termin:11 marca 2017, godz. 10 i 16 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Piotrek
Liczba uczestników: 97 osób (godz. 10), 86 osób (godz. 16)
Opis: Jakie monumenty wznosili poznaniacy kiedyś, jakie stawiamy my dzisiaj? Spacerując po mieście zastanowimy się co, kogo i w jakiej formie chcemy upamiętniać oraz skąd biorą się spory i dyskusje wokół pomników. Wszystkie te miejsca pamięci to coś więcej niż tylko wyryte na nich daty i nazwiska. To historie i opowieści, które warto poznać!

Do góry


 

Straszne historie - Chwaliszewo Ostrów Tumski

Termin:25 lutego 2017, godz. 10 i 17 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Piotrek
Liczba uczestników: 243 osób (godz. 10), 506 osób (godz. 17)
Opis: Po zapadnięciu zmroku można przekonać się, że Poznań to miasto zjaw i duchów i że wydarzyła się w nim niejedna przerażająca historia. Jaka ulica potrafi nastraszyć samą nazwą, gdzie życie miały stracić koronowane głowy, kto straszył w katedrze, gdzie polała się krew i których miejsc lepiej było kiedyś unikać - tego dowiedzą się uczestnicy wycieczki.
Wybrane relacje: www.tvkwinogrady.pl (tylko dla abonentów)

Do góry


 

Piątkowo, czyli dwie wieże i nie tylko

Termin: 11 lutego 2017, godz. 10 i 15 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Jarek
Liczba uczestników: 160 osób (godz. 10), 90 osób (godz. 15)
Opis: 40 lat po rozpoczęciu budowy pierwszych bloków i 20 lat po uruchomieniu Poznańskiego Szybkiego Tramwaju zapraszamy na północ Poznania, na Piątkowo. Ten fyrtel, jak każde poznańskie blokowisko, ma swoje ciekawostki i tajemnice. W czasie spaceru opowiemy zarówno o zamierzchłych czasach, gdy ta część stolicy Wielkopolski była małą wsią, jak i o jej dynamicznym rozwoju, który rozpoczął się w drugiej połowie lat 70. XX wieku. Podczas wycieczki zobaczymy oczywiście wieże RTV - symbol Piątkowa. Wytłumaczymy także jakie są związki Piątkowa z Turynem i dlaczego pewna inwestycja z os. Bolesława Chrobrego wzbudziła zachwyt wśród osób zainteresowanych współczesną architekturą i urbanistyką.
Wybrane relacje: www.tvkwinogrady.pl (tylko dla abonentów)

Do góry


 

Straszne historie - Stare Miasto

Termin: 28 stycznia 2017, godz. 10 i 16 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Piotrek
Liczba uczestników: 180 osób (godz. 10), 480 osób (godz. 16)
Opis: Po zapadnięciu zmroku można przekonać się, że Poznań to miasto zjaw i duchów i że wydarzyła się w nim niejedna przerażająca historia. Jaki wpływ na topografię miasta miały diabły, gdzie straszyło, kto bał się obudzić w trumnie, gdzie polała się krew i których miejsc lepiej było kiedyś unikać - tego dowiedzą się uczestnicy wycieczki.
Wybrane relacje: www.wtkplay.pl, www.tvkwinogrady.pl (tylko dla abonentów)

Do góry


 

Pensje, gimnazja, licea, czyli szkolnictwo w Poznaniu do 1939 roku

Termin: 14 stycznia 2017, godz. 12
Przewodnik: Magda
Liczba uczestników: 60 osób
Opis: Wróćmy do lat młodości i szczęśliwego dzieciństwa, kiedy największym problemem była zła ocena wystawiona przez surowego nauczyciela. Porozmawiajmy o pensjach, gimnazjach i szkołach publicznych, które swą działalność zakończyły przed 1939 rokiem, albo dla których rok 1939 był tylko ważną cezurą. Porozmawiajmy o tym, co szkoły dotyczy i co się ze szkołą wiąże. Powspominajmy.

Do góryRok 2016:

 

Śladami Powstania Wielkopolskiego

Termin: 27 grudnia 2016, godz. 13 i 17 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Jarek
Liczba uczestników: 76 osób (godz. 13), 40 osób (godz. 17)
Opis: W kolejną rocznicę wybuchu największego polskiego zwycięskiego powstania zapraszamy na spacer po teatrze wydarzeń - miejscach z nim związanych. Na trasie wycieczki nie zabraknie Bazaru, ulicy Ratajczaka czy pomnika Powstańców Wielkopolskich. Poruszymy także mniej znane kwestie związane z powstaniem takie jak zamach na Ratusz, Sejm Dzielnicowy czy udział marynarzy w działaniach zbrojnych. Przemówią do nas uczestnicy wydarzeń za pomocą relacji i wspomnień. Nasz spacer to doskonała okazja, aby w przystępnej formie odświeżyć lub rozszerzyć swoją wiedzę o powstaniu wielkopolskim.

Do góry


 

Żegrze

Termin: 10 grudnia 2016, godz. 10 i 14 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Andrzej
Liczba uczestników: 45 osób (godz. 10), 35 osób (godz. 14)
Opis: Żegrze to dawna miejscowość wchodząca obecnie w skład Górnego Tarasu Rataj. Zapraszamy, by wśród bloków wspólnie poszukać śladów dawnej podpoznańskiej wsi. W czasie naszej wycieczki wyruszymy od dawnej granicy Żegrza zmierzając do zabytkowego Fortu II, który odpowiadał za obronę wschodnich rubieży Festung Posen. Przechodzić będziemy wzdłuż dawnych zabudowań, które przetrwały do dnia dzisiejszego czy to w formie starych budynków mieszkalnych lub dawnych kapliczek. Dowiemy się skąd pochodzi nazwa Żegrze, gdzie przebiegała dawna linia kolejki średzkiej oraz poznamy historie kościołów znajdujących się na terenie obecnej parafii pw. Najświętszej Bogarodzicy Maryi.

Do góry


 

Historie warte Poznania - spacer z książką pod pachą

Termin: 3 grudnia 2016, godz. 10
Przewodnik: Piotrek
Liczba uczestników: 45 osób
Opis: Wydana w tym roku przez Wydawnictwo Poznańskie książka "Historie warte Poznania" autorstwa Filipa Czekały spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem. Dzięki lekturze możemy poznać mniej oczywiste, a fascynujące oblicza stolicy Wielkopolski. Dla nas książka niech będzie impulsem do wyruszenia w przestrzeń miasta. Chcemy przespacerować się po ulicach i placach i nawiązując do opisanych historii opowiedzieć własne (mamy nadzieję, że również ciekawe i odkrywcze). Na wycieczkę zapraszamy tych, którzy są już po lekturze i chcieliby teraz poznać Poznań w praktyce oraz tych, którzy książki jeszcze nie czytali, a chętnie ją odkryją. Razem z nami wyruszy autor, z którym będzie można po drodze porozmawiać i poprosić o dedykację. Warto więc zabrać swój egzemplarz "Historii wartych Poznania" i wyruszyć na spacer z książką pod pachą!
Wybrane relacje: www.tvn24.pl

Do góry


 

Kobylepole - w świecie patriotyzmu, piwa i kolei

Termin: 26 listopada 2016, godz. 10 i 16 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Andrzej
Liczba uczestników: 50 osób (godz. 10), 40 osób (godz. 16)
Opis: Zapraszamy do zwiedzenia wschodniej dzielnicy Poznania. Do dawnej miejscowości Kobylepole, która weszła w skład miasta Poznania w roku 1942. Poznamy działalność patriotyczną rodziny Mycielskich - dawnych właścicieli dóbr kobylopolskich, znanych z powstania listopadowego i pracy organicznej. Odkryjemy, gdzie znajdował się kiedyś browar na którym obecnie buduje się nowoczesne osiedle oraz poszukamy pozostałości po dawnej kolejce wąskotorowej. Podczas naszej wycieczki poznamy również tragiczne losy mieszkańców podczas II wojny światowej oraz losy tworzącej się parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Polsce Ludowej.

Do góry


 

Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan

Termin: 19 listopada 2016, godz. 10 i 15 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Kasia
Liczba uczestników: 60 osób (godz. 10), 30 osób (godz. 15)
Opis: Zapraszamy na spacer po Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. To najstarsza poznańska nekropolia, na której znajdują się groby wybitnych artystów, polityków i społeczników. W czasie wycieczki dowiemy się nie tylko, czym zasłynęli pochowani na cmentarzu Wielkopolanie, ale także, co oznacza np. złamana świeca czy kolumna na nagrobku.

Do góry


 

Górny Łazarz

Termin: 5 listopada 2016, godz. 10 i 16 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Piotrek
Liczba uczestników: 140 osób (godz. 10), 70 osób (godz. 16)
Opis: Górnym Łazarzem nazywana jest zazwyczaj część dzielnicy mieszcząca się na zachód od ulicy Głogowskiej. Kiedyś była to jedna z najbardziej eleganckich i zielonych części Poznania. Do dziś o zachwyt i zawrót głowy przyprawić mogą cudowne secesyjne kamienice, a w dwóch zupełnie różnych parkach kryją się wyjątkowe dla miasta obiekty. Jeśli do tego dodamy fascynującą historię PeWuKi, nietuzinkowych mieszkańców fyrtla, dawny ewangelicki kościół i żydowski cmentarz nie ma chyba wątpliwości, że warto poznać również ten kawałek Poznania! Spacer zrealizowano w ramach akcji "Odkryj swój fyrtel - spacery po Łazarzu z przewodnikiem".
Wybrane relacje: www.lazarz.pl

Do góry


 

Legendy Poznania

Termin: 22 października 2016, godz. 10 i 15 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Ania B.
Liczba uczestników: 41 osób (godz. 10), 60 osób (godz. 15)
Opis: W jaki sposób na wieżę poznańskiego ratusza trafiły koziołki? Co trzeba przeskrobać, aby za karę spędzić resztę życia w skórze wilka? Dlaczego powstanie Wzgórza Przemysła przypisuje się diabłom? Aby poznać odpowiedzi na te pytania wystarczy uważnie wsłuchać się w treści opowiadanych przez przewodnika legend. Tym razem ważne daty i wydarzenia z przeszłości ustąpią miejsca tajemniczym postaciom i nieprawdopodobnym sytuacjom, a snute opowieści będą balansować na granicy prawdy i fikcji.
Wybrane relacje: www.wtkplay.pl

Do góry


 

Poznańskie ślady Enigmy

Termin: 8 października 2016, godz. 12 i 17 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Andrzej
Liczba uczestników: 65 osób (godz. 12), 45 osób (godz. 17)
Opis: W dwudziestoleciu międzywojennym w Poznaniu rozpoczęły się działania, które doprowadziły do jednego z największych sukcesów w historii polskiego wywiadu – złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. W czasie naszej wycieczki pokażemy miejsca związane z tą historią – wnętrza Zamku Cesarskiego czy kamienicę, w której mieszkał Henryk Zygalski – jedyny z trzech kryptologów urodzony w Poznaniu. Nie zabraknie historii powstania Uniwersytetu Poznańskiego i opowieści o mniej znanych bohaterach, którzy przyczynili się do tego sukcesu, a byli związani z Poznaniem i Wielkopolską. Nasze spacery były elementem projektu Szyfrokontener, realizowanego przez Miasto Poznań i zapowiadającego powstanie Muzeum Enigmy w Poznaniu. Więcej: www.enigmacentrum.pl.

Do góry


 

Dolny Łazarz

Termin: 1 października 2016, godz. 10 i 16 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Piotrek
Liczba uczestników: 66 osób (godz. 10), 115 osób (godz. 16)
Opis: Dolnym Łazarzem nazywana jest zazwyczaj część dzielnicy mieszcząca się na wschód od ulicy Głogowskiej. Warto się tam wybrać, bo ten fyrtel naprawdę potrafi zaskoczyć! Podczas spaceru sprawdzimy, gdzie mieszkał Stary Marych, poszukamy średniowiecznych zamków i miejsca, w którym poczujemy się jak w Rzymie. Mało? Trasa powiedzie nas też przez serce dzielnicy, czyli rynek i da możliwość odkrycia przepięknych kamienic. Opowiemy oczywiście wiele ciekawych historii, m. in. o tym, jak powstał Łazarz i skąd wzięła się jego nazwa. Spacer zrealizowano w ramach akcji "Odkryj swój fyrtel - spacery po Łazarzu z przewodnikiem".

Do góry


 

Chodnikiem, po jezdni i na szynach – transport w sercu miasta

Termin: 17 września 2016, godz. 10:30
Przewodnik: Janusz
Liczba uczestników: 25 osób
Opis: Od zarania dziejów miasta powstawały na przecięciu szlaków handlowych. Z czasem konieczne stało się także zapewnienie ich mieszkańcom sprawnego transportu wewnętrznego. Do dziś jednym z głównych zadań miejskich ulic, poza funkcją handlową, jest umożliwienie poruszania się po mieście. Funkcja ta niekiedy koliduje z innymi oczekiwaniami stawianymi miejskiej przestrzeni. Inne są także interesy różnych uczestników ruchu, a pogodzić je jest nieraz bardzo trudno. Podczas wycieczki uczestnicy mieli okazję poznać historię rozwoju transportu w sercu Poznania i cofnąć się do czasu omnibusów, konnych tramwajów i kolei parowej. Tematem wycieczki była także współczesna polityka transportowa miasta oraz plany rozwoju transportu. Wycieczka stanowiła element programu Park(ing) Day w Poznaniu.

Do góry


 

Zbrodnia i kara

Termin: 10 września 2016, godz. 11 i 16 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Kasia
Liczba uczestników: 115 osób (godz. 11), 75 osób (godz. 16)
Opis: Podczas gdy porządni obywatele dawnego Poznania zajmowali się handlem lub rzemiosłem, w ciemnych zaułkach i podejrzanych spelunkach toczyło się zupełnie inne życie: oszuści planowali kolejny przekręt, złodzieje obserwowali przyszłe ofiary, a kat namawiał swoje podopieczne do kradzieży. Miejcie się na baczności! Nasza wycieczka będzie pełna nieco ponurych, ale fascynujących historii o zbrodni i karze w dawnym Poznaniu. Ze względu na tematykę wycieczka przeznaczona dla osób powyżej 16. roku życia.

Do góry


 

Miasto (z) książek

Termin: 13 sierpnia 2016, godz. 10
Przewodnik: Ania B.
Liczba uczestników: 105 osób
Opis: Wycieczka pozwoli odkryć Poznań z kart literatury. Wraz z komisarzem Kaczmarkiem z kryminałów Piotra Bojarskiego spróbujemy rozwikłać mroczne zagadki miasta, zobaczymy zamek Przemysła z czasów świetności ukazany w powieściach Elżbiety Cherezińskiej, nie zabraknie też oczywiście Borejków - najsłynniejszej poznańskiej rodziny stworzonej dzięki wyobraźni Małgorzaty Musierowicz. Spojrzymy również na Poznań jako miasto książek, zwracając uwagę na poznańskie wydawnictwa, biblioteki, antykwariaty i księgarnie. Zapraszamy serdecznie - nie tylko mole książkowe!
Wybrane relacje: www.poznan.wyborcza.pl

Do góry


 

Sąsiedzi Poznania część 3: Murowana Goślina

Termin: 9 lipca 2016, godz. 11
Przewodnik: Andrzej
Liczba uczestników: 50 osób
Opis: Zapraszamy do odwiedzenia kolejnego miasta na terenie powiatu poznańskiego. Tym razem zajrzymy na skraj Puszczy Zielonki. Nasz spacer będzie przebiegał od najstarszej części miasta, odwiedzimy zabytkowe kościoły św. Jakuba i św. Ducha. Na pewno opowiemy wiele ciekawych historii, a wycieczkę zakończymy na nowym osiedlu mieszkaniowym Zielone Wzgórza, gdzie zobaczymy, jaki efekt przyniosła budowa „miasteczka” z rynkiem i ratuszem w 2. połowie XX wieku.

Do góry


 

Dominikański Poznań: dziś

Termin: 25 czerwca 2016, godz. 9 i 16:30 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Piotrek i Michał Osek OP
Liczba uczestników: 60 osób (godz. 9), 22 osoby (godz. 16:30)
Opis: Z okazji jubileuszu 800- lecia Zakonu Dominikańskiego wspólnie z poznańskimi dominikanami zapraszamy na drugą część wycieczki tematycznej losy poznańskich psów Pańskich (łac. Domini canes). Tym razem opowiemy kiedy i w jakich okolicznościach zakonnicy wrócili do miasta, jak mógł wyglądać ich kościół i jakim fortelem uratowali go przed Armią Czerwoną. Zwiedzimy też kościół i klasztor przy Al. Niepodległości.

Do góry


 

Dominikański Poznań: wczoraj

Termin: 18 czerwca 2016, godz. 9 i 14:30 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Piotrek i Michał Osek OP
Liczba uczestników: 34 osoby (godz. 9), 40 osób (godz. 14:30)
Opis: Z okazji jubileuszu 800- lecia Zakonu Dominikańskiego wspólnie z poznańskimi dominikanami zapraszamy na wycieczkę tematyczną, która będzie próbą odszukania w mieście najdawniejszych śladów zakonu. Co wspólnego mieli dominikanie ze Śródką, gdzie znajdował się ich klasztor zanim pojawili się przy al. Niepodległości, dlaczego bracia pili dużo piwa i dlaczego potrzebowali paszportów? W czasie spaceru na pewno odpowiemy na te pytania i opowiemy poznańską część historii zakonu aż do 1872 roku.

Do góry


 

Śladami organiczników

Termin: 11 czerwca 2016, godz. 10 i 16 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Magda
Liczba uczestników: 17 osób (godz. 10) i 24 osoby (godz. 16)
Opis: W dobie deficytu autorytetów, zapraszamy na spacer śladami poznańskich organiczników, wielkich patriotów. Na trasie spaceru pojawi się m.in. sylwetka lekarza-społecznika, doktora Marcina, słynącego z dobroczynności Tytusa Działyńskiego, Hipolita Cegielskiego – prekursora przemysłu polskiego czy Edwarda Raczyńskiego – fundatora gmachu i księgozbioru Biblioteki Raczyńskich. Na Placu Wolności zatrzymamy się przy Bazarze – ośrodku polskości w XIX wieku. Zmierzając do Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk – niekwestionowanego autorytetu naukowego i organizatora życia politycznego, kilka chwil poświęcimy wzniesionemu ze składek społecznych Teatrowi Polskiemu. Wśród opowieści o wielkich Polakach-Poznaniakach nie zabraknie wspomnień o ich przywarach, czy drobnych ludzkich słabościach, wielkich i małych miłościach i przyjaźniach, bo chociaż oddani wielkiej sprawie byli zwykłymi-niezwykłymi ludźmi.

Do góry


 

Na tropie Borejków

Termin: 28 maja 2016, godz. 9:30 i 13 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Ania B.
Liczba uczestników: 90 osób (godz. 9:30) i 57 osób (godz. 13)
Opis: Kto jest najsłynniejszym mieszkańcem Jeżyc? Borejkowie! Sęk w tym, że ta szacowna rodzina nie istnieje naprawdę, a wykreowana została na kartach powieści Małgorzaty Musierowicz. Skoro jednak tak wiele osób uznaje Borejków za nieodłączny element dzielnicy (i miasta), to spróbujmy spojrzeć na nie przez pryzmat wydarzeń i miejsc obecnych na kartach najsłynniejszego poznańskiego cyklu powieściowego.
Wybrane relacje: www.poznan.wyborcza.pl

Do góry


 

90 lat Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu

Termin: 21 maja 2016, godz. 10 i 17 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Jarek
Liczba uczestników: 34 osoby (godz. 10) i 33 osoby (godz. 17)
Opis: We współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym chcielibyśmy zaprosić wszystkich zainteresowanych na dodatkową wycieczkę tematyczną organizowaną z okazji 90-lecia tej zasłużonej dla Poznania uczelni. Uniwersytet Ekonomiczny to jeden z pięciu poznańskich uniwersytetów i druga najlepsza uczelnia ekonomiczna w Polsce. W czasie wycieczki opowiemy o historii powstania tej szkoły wyższej, przypomnimy ważne dla jej dziejów postacie i wydarzenia. Zaprezentujemy biografie znanych profesorów i nie zapomnimy oczywiście o absolwentach, którzy twórczo wpływali i wpływają na nasze miasto. Przewidujemy także zwiedzanie budynków UEP, w tym miejsc, które nie są na co dzień dostępne dla wszystkich Poznaniaków.
Wybrane relacje: www.tvkwinogrady.pl (tylko dla abonentów)

Do góry


 

Majówka w Gaju Ludwiki

Termin: 14 maja 2016, godz. 10 i 16 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Piotrek
Liczba uczestników: 105 osób (godz. 10) i 101 osób (godz. 16)
Opis: Czy chcecie się poczuć jak mieszkańcy miasta w XIX wieku? Wybierzcie zatem na majówkę ulubione miejsce dawnych poznaniaków czyli Dębinę! Podczas spaceru poznamy ciekawostki przyrodnicze i dowiemy się jak człowiek korzysta z zasobów środowiska naturalnego. Nie zabraknie opowieści o tym jak rekreacja w Dębinie wyglądała kiedyś, o romansach, których świadkiem były okoliczne lasy oraz o tym co łaczy te tereny z Towarzystwem Gór Olbrzymich. Uwaga: Wycieczka w całości odbywać się będzie w terenie leśno-parkowym.

Do góry


 

Główna

Termin: 23 kwietnia 2016, godz. 11 i 16 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Jarek
Liczba uczestników: 115 osób (godz. 11), 42 osoby (godz. 16)
Opis: Główna to miejsce, które znamy przede wszystkim zza szyby samochodu, autobusu czy pociągu. Niewielu mieszkańców Poznania zdaje sobie sprawę, ile tajemnic i ciekawych historii jest z nią związanych. Co na Głównej robił biskup misyjny Litwy? Pamiątką po czym jest tajemniczy słup przy ulicy Wiejskiej? Dlaczego współpracownik Jana Nowaka Jeziorańskiego jest patronem pięknie odnowionego parku nad rzeką Główną? Jakie tajemnice przez lata skrywała ziemia przy ulicy Smolnej? Na te i inne pytania odpowiemy w czasie naszego spaceru.

Do góry


 

Chartowo

Termin: 9 kwietnia 2016, godz. 10 i 15 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Andrzej
Liczba uczestników: 80 osób (godz. 10), 90 osób (godz. 15)
Opis: Chartowo zazwyczaj jest kojarzone jako część Rataj. Mimo powiązanej z nimi historii jest to jednak osobny fyrtel mający równie bogate dzieje - zarówno te najdawniejsze, jak i te współczesne. Zapraszamy do wyprawy w głąb blokowisk, które skrywają jeszcze pozostałości dawnego Chartowa. Podczas spaceru poznamy historię opuszczonego Domu Nauczyciela, Fortu IIa czy Drukarni Świętego Wojciecha, dowiemy się, gdzie nastąpił atak na Jubilera, co na osiedlu Czecha robiła Magda Gessler oraz czy na Chartowie był cmentarz. Zapraszamy do zapoznania się z historią tego stosunkowo mało znanego zakątka miasta, położonego tak blisko ruchliwej Malty.
Wybrane relacje: www.poznan.wyborcza.pl, Ratajska Telewizja Kablowa (Aktualności Ratajskie),

Do góry


Górczyn

Termin: 12 marca 2016, godz. 10 i 16 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Piotrek
Liczba uczestników: 140 osób (godz. 10), 105 osób (godz. 16)
Opis: W marcu polecamy tylko jeden za to całkiem nowy, premierowy spacer, podczas którego zawitamy na Górczyn. Od czasu do czasu wybieramy jeden z poznańskich fyrtli i próbujemy poznać go bliżej. Byliśmy już m.in. na Ratajach, Wildzie, Łazarzu, Jeżycach, a także na Głównej i Dębcu, tym razem pora na Górczyn! Dla wielu z nas jest to tylko codzienny punkt przesiadkowy z tramwaju na autobus, z autobusu na tramwaj lub pociąg. Czy Górczyn kryje coś ciekawego, czy ma historie do opowiedzenia, czy warto zatrzymać się tu na dłużej? Przekonajcie się sami!
Wybrane relacje: www.wtkplay.pl || www.tvkwinogrady.pl (tylko dla abonentów) || www.lazarz.pl,

Do góry


Śladami poznańskich Żydów

Termin: 27 lutego 2016, godz. 11 i 15 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Kasia
Liczba uczestników: 220 osób (godz. 11), 250 osób (godz. 15)
Opis: Żydzi pojawili się się w Poznaniu setki lat temu, a w pewnych okresach stanowili prawie 30% mieszkańców miasta. Ile zostało z ich świata do dzisiaj? Wybierzmy się w podróż śladem poznańskich Żydów, odkryjmy ich sławnych przedstawicieli i poszukajmy prawdy w legendach.
Wybrane relacje: www.tvkwinogrady.pl (tylko dla abonentów) || www.wtkplay.pl || www.poznan.wyborcza.pl

Do góry


Poznań na szynach (kolejowych)

Termin: 13 lutego 2016, godz. 10:30 i 14:30 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Janusz
Liczba uczestników: 110 osób (godz. 10:30), 116 osób (godz. 14:30)
Opis: Po sukcesie na zachodzie Europy nowego środka transportu jakim była kolej również przedsiębiorczy poznaniacy upatrywali w niej impulsu do rozwoju gospodarczego Poznania i Wielkopolski. Ich starania zostały uwieńczone uruchomieniem Kolei Stargardzko-Poznańskiej w 1848 roku. Od tamtej pory poznański węzeł kolejowy intensywnie się rozwijał wpływając na gospodarkę i życie mieszkańców. Powstawały kolejne linie, dworce, związane z obsługą kolei zaplecze i budynki administracyjne. Mimo intensywnych przemian w ostatnich dekadach kolej niezmiennie jest istotnym składnikiem poznańskiego krajobrazu. Podczas wycieczki będzie można się dowiedzieć m.in. gdzie powstał pierwszy dworzec kolejowy w Poznaniu, gdzie dziś prawdopodobnie znajdowałby się dworzec główny, gdyby miasto za czasów pruskich nie miało statusu twierdzy, gdzie znajdowały się dworce Kluczborski i Marchijski, co pisano dawniej o kolei na łamach poznańskiej pracy oraz dokąd wyruszył z Poznania pierwszy pociąg elektryczny.
Wybrane relacje: www.tvkwinogrady.pl (tylko dla abonentów),

Do góry


Straszne historie

Termin: 23 stycznia 2016, godz. 10 i 16 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Piotrek
Liczba uczestników: 154 osoby (godz. 10), 450 osób (godz. 16)
Opis: Po zapadnięciu zmroku można przekonać się, że Poznań to miasto zjaw i duchów i że wydarzyła się w nim niejedna przerażająca historia. Jaki wpływ na topografię miasta miały diabły, gdzie straszyło, kto bał się obudzić w trumnie, gdzie polała się krew i których miejsc lepiej było kiedyś unikać - tego dowiedzieli się uczestnicy wycieczki.
Wybrane relacje: www.wtkplay.pl,

Do góry


Rataje

Termin: 9 stycznia 2016, godz. 10 i 14 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Jarek
Liczba uczestników: 80 osób (godz. 10), 120 osób (godz. 14)
Opis: Gdzie na Ratajach można znaleźć ślady dawnej wsi słynącej z ogrodnictwa? Co w tej części Poznania robił szachinszach Iranu, a co bułgarscy i niemieccy osadnicy? Dlaczego właśnie tutaj powstał jeden z największych poznańskich kościołów? Zapraszamy na spacer po dolnym tarasie Rataj, w czasie którego odpowiemy na te pytania i pokażemy część Poznania, która w ciągu minionych 50 lat zmieniła się nie do poznania. W czasie wycieczki pojawią się zarówno historie związane z dawną wsią Rataje, jak i ciekawostki dotyczące współczesnego oblicza tego poznańskiego fyrtla.
Wybrane relacje: www.poznan.tvp.pl || www.rataje.com.pl || Ratajska Telewizja Kablowa (Aktualności Ratajskie) || Ratajska Telewizja Kablowa (Kultura pod ręką),

Do góryRok 2015:

 

Śladami Powstania Wielkopolskiego

Termin: 27 grudnia 2015, godz. 18
Przewodnik: Jarek
Liczba uczestników: 180 osób
Opis: W kolejną rocznicę wybuchu największego polskiego zwycięskiego powstania zapraszamy na spacer po teatrze wydarzeń - miejscach z nim związanych. Na trasie wycieczki nie zabraknie Bazaru, ulicy Ratajczaka czy pomnika Powstańców Wielkopolskich. Poruszymy także mniej znane kwestie związane z powstaniem takie jak zamach na Ratusz, Sejm Dzielnicowy czy udział marynarzy w działaniach zbrojnych. Przemówią do nas uczestnicy wydarzeń za pomocą relacji i wspomnień. Nasz spacer to doskonała okazja, aby w przystępnej formie odświeżyć lub rozszerzyć swoją wiedzę o powstaniu wielkopolskim.

Do góry


 

Poznańskie ślady Karola Marcinkowskiego

Termin: 12 grudnia 2015 (sobota), godz. 10 i 14 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Andrzej
Liczba uczestników: 32 osoby (godz. 10), 45 osób (godz. 14)
Opis: Zapraszamy na wycieczkę śladami jednego z najbardziej znanych bohaterów serialu „Najdłuższej wojna nowoczesnej Europy”. Mowa o Karolu Marcinkowskim, znanym w pierwszej połowie XIX wieku wielkim lekarzu i społeczniku, nazywanym przez wszystkich doktorem Marcinem. Był on jednym z głównych inicjatorów pracy organicznej w Poznaniu. To on przyczynił się do likwidacji zarazy cholery, jaka nawiedziła nasze miasto i do powstania niezwykle ważnej instytucji, jaką jest Bazar. Podczas wspólnego spaceru odwiedzimy to miejsce, poszukamy też innych poznańskich śladów doktora Marcina.

Do góry


 

Na zdrowie! Wycieczka po medycznym Poznaniu

Termin: 28 listopada 2015 (sobota), godz. 11 i 16 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Kasia
Liczba uczestników: 85 osób (godz. 11), 45 osób (godz. 16)
Opis: Na co pomagał okład z baranich jelit? Jak ustrzec się przed cholerą? Kiedy Poznań przypominał żywy cmentarz? Kim była poznańska matka trędowatych? Jaki znany lekarz stosował kurację szampanem? Jak często myli się XIX-wieczni poznaniacy? Tego i wielu innych ciekawostek dowiemy się podczas najbliższego spaceru - podążymy szlakiem słynnych lekarzy, usłyszymy o epidemiach dziesiątkujących ludność Poznania i bardzo ciekawych (ale czy skutecznych?) sposobach leczenia.

Do góry


 

Dominikański Poznań: dziś 

Termin: 21 listopada 2015, godz. 10 i 15 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Piotrek i Michał Osek OP
Liczba uczestników: 50 osób (godz. 9), 70 osób (godz. 14)
Opis: Z okazji jubileuszu 800- lecia Zakonu Dominikańskiego wspólnie z poznańskimi dominikanami zapraszamy na drugą część wycieczki tematycznej losy poznańskich psów Pańskich (łac. Domini canes). Tym razem opowiemy kiedy i w jakich okolicznościach zakonnicy wrócili do miasta, jak mógł wyglądać ich kościół i jakim fortelem uratowali go przed Armią Czerwoną. Zwiedzimy też kościół i klasztor przy Al. Niepodległości.

Do góry


 

Ostrów Tumski, czyli sięgamy do źródeł

Termin: 14 listopada 2015, godz. 10 i 13 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Jarek
Liczba uczestników: 60 osób (godz. 10), 70 osób (godz. 13)
Opis: Ostrów Tumski – za tą nazwą kryje się ponad tysiąc lat dziejów naszego miasta. Ta niepozorna, tajemnicza przestrzeń to kluczowe miejsce dla historii Poznania – to właśnie tu wszystko się zaczęło. Na listopadowym spacerze opowiemy zarówno o najważniejszych wydarzeniach i postaciach związanych z wyspą katedralną, jak i o tych mniej znanych, a też będących istotną częścią jej dziejów. Wycieczka będzie również swoistym odpoczynkiem od zgiełku miasta, bo przecież Ostrów Tumski to miejsce zawsze ciche i spokojne, leżące w sercu Poznania, a jednak trochę na uboczu...

Do góry


 

Dominikański Poznań: wczoraj

Termin: 7 listopada 2015, godz. 10 i 15 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Piotrek i Michał Osek OP
Liczba uczestników: 35 osób (godz. 10), 55 osób (godz. 15)
Opis: Z okazji jubileuszu 800- lecia Zakonu Dominikańskiego wspólnie z poznańskimi dominikanami zapraszamy na wycieczkę tematyczną, która będzie próbą odszukania w mieście najdawniejszych śladów zakonu. Co wspólnego mieli dominikanie ze Śródką, gdzie znajdował się ich klasztor zanim pojawili się przy al. Niepodległości, dlaczego bracia pili dużo piwa i dlaczego potrzebowali paszportów? W czasie spaceru na pewno odpowiemy na te pytania i opowiemy poznańską część historii zakonu aż do 1872 roku.

Do góry


 

Wszyscy święci Poznania

Termin: 24 października 2015, godz. 10 i 15 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Piotrek
Liczba uczestników: 45 osób (godz. 10), 94 osoby (godz. 15)
Opis: Podczas spaceru zmierzymy się z tajemnicą świętych obcowania. Spróbujemy odnaleźć świętych w przestrzeni Poznania - na cokołach i fasadach kamienic. Poszukamy też świętych i błogosławionych w historii miasta i przekonamy się, że Poznań to nie tylko Piotr i Paweł!

Do góry


 

PeWuKa

Termin: 10 października 2015 (sobota), godz. 10 i 15 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Kasia
Liczba uczestników: 62 osoby (godz. 10), 74 osoby (godz. 15)
Opis: Pewuka, duma Poznania i największa wystawa w historii Polski. W ciągu 138 dni 4,5 miliona zwiedzających obejrzało 112 pawilonów na powierzchni 65 hektarów. Co oglądali, dlaczego w ogóle zorganizowano Pewukę (i dlaczego akurat w Poznaniu), ile po niej zostało - tego wszystkiego dowiemy się na październikowej wycieczce.
Wybrane relacje: www.wtkplay.pl || www.lazarz.pl,

Do góry


 

Grunwald I

Termin: 5 września 2015 (sobota), godz. 10 i 17 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Janusz
Liczba uczestników: 52 osoby (godz. 10), 42 osoby (godz. 17)
Opis: Grunwald to stosunkowo nowa część Poznania, nieco młodsza od otaczających ją Jeżyc i Łazarza, której granice są trudne do wyznaczenia. Wielu poznaniaków wciąż mylnie utożsamia ją z funkcjonującą do lat 90. XX wieku rozległą dzielnicą administracyjną Grunwald (jedną z pięciu, na które podzielony był Poznań), która rozciągała się aż po granice miasta i obejmowała w sumie kilkanaście mniejszych dzielnic. Stąd Grunwald należy wyczuć intuicyjnie. A intuicja tym, którzy na Grunwaldzie pojawiają się choćby sporadycznie, niewątpliwie podpowiada, że jest to tzw. "dobry adres". To tu jeszcze przed budową Sołacza powstawały pierwsze willowe założenia, tu funkcjonował swego czasu największy hotel w Polsce, tu mieściły się wojskowe koszary, które w ostatnich latach zyskały drugie życie, tu działają dobre poznańskie licea. Tu także skupiły się świątynie innych niż katolickie wyznań chrześcijańskich. Wreszcie to mocno związana ze zdrowiem dzielnica skupiająca większość jednostek Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego. Zapraszamy do poznania tego niezwykłego zakątka miasta!

Do góry


 

Na zdrowie! Wycieczka po medycznym Poznaniu

Termin: 8 sierpnia 2015 (sobota), godz. 11 i 16 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Kasia
Liczba uczestników: 26 osób (godz. 11), 28 osób (godz. 16)
Opis: Na co pomagał okład z baranich jelit? Jak ustrzec się przed cholerą? Kiedy Poznań przypominał żywy cmentarz? Kim była poznańska matka trędowatych? Jaki znany lekarz stosował kurację szampanem? Jak często myli się XIX-wieczni poznaniacy? Tego i wielu innych ciekawostek dowiemy się podczas najbliższego spaceru - podążymy szlakiem słynnych lekarzy, usłyszymy o epidemiach dziesiątkujących ludność Poznania i bardzo ciekawych (ale czy skutecznych?) sposobach leczenia.

Do góry


 

Sąsiedzi Poznania część 2: Puszczykowo

Termin: 11 lipca 2015 (sobota), godz. 15
Przewodnik: Andrzej
Liczba uczestników: 70 osób
Opis: Druga wycieczka z cyklu "Sąsiedzi Poznania". Tym razem odwiedzimy Puszczykowo - dawne miejsce wypoczynkowe poznaniaków. Poznamy miasto-ogród położone u wrót Wielkopolskiego Parku Narodowego, miejsce, gdzie przyroda łączy się z historią. W wakacyjnej atmosferze odpoczniemy nieco od miejskiego zgiełku spacerując wśród willi otoczonych zielenią i naturalnych terenów zielonych nad Wartą. Na trasie spaceru znajdzie się m.in. słynna lodziarnia u Kostusiaka oraz Muzeum Arkadego Fiedlera. Wymagana odrobina kondycji i... dobre buty.

Do góry


 

Poznański Czerwiec '56

Termin: 27 czerwca 2015 (sobota), godz. 18
Przewodnik: Andrzej
Liczba uczestników: 80 osób
Opis: W związku ze zbliżającą się 59. rocznicą, zapraszamy na wieczorny spacer śladami Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Na wycieczce dowiemy się o przyczynach, przebiegu i skutkach wydarzeń czerwcowych. Poznamy historie ludzi, którzy zostali uczestnikami tragicznej historii naszego miasta. Będzie to opowieść o ludziach, którzy powiedzieli dość zakłamaniu oraz wyzyskowi i w pewien sposób przyczynili się do zmian w październiku 1956 roku w Polsce i na Węgrzech.

Do góry


 

Poznaniacy na krańcach świata

Termin: 13 czerwca 2015, godz. 9:30 i 15 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Piotrek
Liczba uczestników: 52 osoby (godz. 9:30), 34 osoby (godz. 15)
Opis: Przed nami spacer, podczas którego przywołamy postaci poznańskich podróżników. Wspólnie z nimi przemierzymy prawie wszystkie kontynenty i dotrzemy na krańce świata. Przekonamy się, że poznańska solidność i zaradność mogły się przydać nawet w środku równikowego lasu, że globtroterów z naszego miasta cechowało wyjątkowo ludzkie spojrzenie na otaczającą rzeczywistość i duża wrażliwość na biedę, wreszcie, że podróżnicy ci mieli w sobie sporo fantazji porywając się na niejedno szaleństwo. Opowiemy historie dotyczące osób, które w szeroki świat ruszały z naszego Poznania. Będą to historie, które wydarzyły się naprawdę, mimo że przypominają scenariusze przygodowych filmów. To wycieczka dla wszystkich, którzy chcą już teraz poczuć nastrój wakacyjnych wypraw i przygody!

Do góry


 

Poznański modernizm

Termin: 9 maja 2015, godz. 11 i 14:30 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Jarek
Liczba uczestników: 80 osób (godz. 11), 90 osób (godz. 14:30)
Opis: Spacer, którego "bohaterami" będą poznańskie budynki z XX wieku, różnie wpisujące się w krajobraz naszego miasta. Nie zabraknie oczywiście opowieści o ludziach, którzy je tworzyli, uwarunkowaniach w jakich powstawały i o tym, co znajdowało się wcześniej w miejscach, gdzie je zbudowano. Wszystko to uzupełnimy bogatym materiałem zdjęciowym, dzięki któremu będziemy mogli choć na chwilę cofnąć się w czasie.

Do góry


 

Sołacz

Termin: 14 marca 2015, godz. 10:30 i 14 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Janusz
Liczba uczestników: 150 osób (godz. 10:30), 150 osób (godz. 14)
Opis: Planowana z wielkim rozmachem u schyłku zaborów dzielnica willowa miała być magnesem przyciągającym z głębi Prus do rozwijającego się Poznania urzędników i przedstawicieli nowej burżuazji, których zadaniem miało być „kolonizowanie” Wschodu. Mimo wielu zmian inteligencko-kupiecka mieszanka właściwa była Sołaczowi również po zakończeniu kolejnych wojen światowych. Mimo że zabrakło konsekwencji, by zrealizować pierwotne założenia do dziś Sołacz jest przykładem dobrej urbanistyki i architektury. Ze względu na założenie parkowe od samego niemal początku przyciągał również mieszkańców innych części miasta, którzy chętnie przyjeżdżali tu „sołaczyć się”. I to pewnie te związki sprawiają, że pojawiające się co jakiś czas plany zabudowy wolnych przestrzeni tej części zachodniego klina zieleni wywołują zdecydowany sprzeciw. Gdy jednak poszukać głębiej okazuje się, że ze względu na ciągłość osadnictwa na stokach Bogdanki, nad którą jest położony, Sołacz ma starszą metrykę nie tylko od lokowanego w XIII wieku na lewym brzegu Warty Poznania, ale także od wielkopolskich książąt Popiela i Piasta.

Do góry


 

Legendy Poznania

Termin: 14 marca 2015, godz. 15:30
Przewodnik: Ania B.
Liczba uczestników: 130 osób
Opis: W jaki sposób na wieżę poznańskiego ratusza trafiły koziołki? Co trzeba przeskrobać, aby za karę spędzić resztę życia w skórze wilka? Dlaczego powstanie Wzgórza Przemysła przypisuje się diabłom? Aby poznać odpowiedzi na te pytania wystarczy uważnie wsłuchać się w treści opowiadanych przez przewodnika legend. Tym razem ważne daty i wydarzenia z przeszłości ustąpią miejsca tajemniczym postaciom i nieprawdopodobnym sytuacjom, a snute opowieści będą balansować na granicy prawdy i fikcji.
Wybrane relacje: www.wtkplay.pl

Do góry


 

Główna

Termin: 28 lutego 2015, godz. 11
Przewodnik: Jarek
Liczba uczestników: 200 osób
Opis: Główna to miejsce, które znamy przede wszystkim zza szyby samochodu, autobusu czy pociągu. Niewielu mieszkańców Poznania zdaje sobie sprawę, ile tajemnic i ciekawych historii jest z nią związanych. Co na Głównej robił biskup misyjny Litwy? Pamiątką po czym jest tajemniczy słup przy ulicy Wiejskiej? Dlaczego współpracownik Jana Nowaka Jeziorańskiego jest patronem pięknie odnowionego parku nad rzeką Główną? Jakie tajemnice przez lata skrywała ziemia przy ulicy Smolnej? Na te i inne pytania odpowiemy w czasie naszego spaceru.
Wybrane relacje: www.niebieskiocean.pl

Do góry


 

Nie tylko katedra i fara

Termin: 14 lutego 2015, godz. 9 i 14 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Piotrek
Liczba uczestników: 50 osób (godz. 9), 120 osób (godz. 14)
Opis: Turyści najczęściej odwiedzają dwie poznańskie bazyliki mniejsze - katedrę i farę. My spróbujemy zejść nieco z tego utartego szlaku i sprawdzić czy inne historyczne kościoły mogą być równie interesujące. Zwiedzimy dwa sanktuaria - Bożego Ciała i Przemienienia Pańskiego oraz kościół pw. św. Franciszka z Asyżu. Przekonamy się jakie tajemnice kryją te trzy świątynie i jakie historie mają do opowiedzenia.

Do góry


 

Krajobraz po bitwie

Termin: 10 stycznia 2015, godz. 11 i 14 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Andrzej
Liczba uczestników: 65 osób (godz. 11), 70 osób (godz. 14)
Opis: Zapraszamy na wycieczkę, podczas której zostanie pokazany Poznań w pierwszych latach powojennych. Przedstawimy na starych fotografiach wygląd miasta tuż po wyzwoleniu z okupacji hitlerowskiej. Opowiemy jak żyli mieszkańcy w zupełnie nowej rzeczywistości - po traumie okupacji i hitlerowskich zbrodni, wśród ruin zniszczonego miasta, z nową władzą komunistyczną i Armią Czerwoną. Poznamy pierwsze lata niepewności, zawodu i nadziei.
Wybrane relacje: www.radiomerkury.pl

Do góry 

Rok 2014:

 

Śladami Powstania Wielkopolskiego

Termin: 27 grudnia 2014, godz. 9 i 13 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Jarek
Liczba uczestników: 41 osób (godz. 9), 160 osób (godz. 13)
Opis: W kolejną rocznicę wybuchu największego polskiego zwycięskiego powstania zapraszamy na spacer po teatrze wydarzeń - miejscach z nim związanych. Na trasie wycieczki nie zabraknie Bazaru, ulicy Ratajczaka czy pomnika Powstańców Wielkopolskich. Poruszymy także mniej znane kwestie związane z powstaniem takie jak Zamach na Ratusz, Sejm Dzielnicowy czy udział marynarzy i skautów w działaniach zbrojnych. Przemówią do nas uczestnicy wydarzeń za pomocą relacji i wspomnień. Nasz spacer to doskonała okazja, aby w przystępnej formie odświeżyć lub rozszerzyć swoją wiedzę o powstaniu wielkopolskim.
Wybrane relacje: www.miejscazmagia.wordpress.com

Do góry


 

Termin: 13 grudnia 2014, godz. 10 i 15 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Jarek
Liczba uczestników: 65 osób (godz. 10), 49 osób (godz. 15)
Opis: Tym razem zapraszamy na spacer po Śródce i Komandorii. Śródka to dynamicznie zmieniająca się część Poznania, która w ostatnich latach niezwykle wypiękniała w wyniku działań rewitalizacyjnych. Most Jordana, Brama Poznania czy remont kościoła św. Małgorzaty to tylko niektóre z inwestycji, które odmieniły to jeszcze do niedawna bardzo zaniedbane miejsce. Komandoria to z kolei pamiątka po joannitach - zakonnikach, którzy kiedyś zbudowali tutaj swój kościół i od których nazwę wzięła poznańska Malta. W czasie spaceru obejrzymy najważniejsze zabytki i spróbujemy odkryć tajemnice Śródki i Komandorii - poszukamy m.in. najmniejszego polskiego miasta czy największego symbolu poznańskiej oszczędności.

Do góry


 

Termin: 8 listopada 2014, godz. 10 i 15 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Piotrek
Liczba uczestników: 70 osób (godz. 10), 100 osób (godz. 15)
Opis: Podczas listopadowego spaceru zmierzymy się z tajemnicą świętych obcowania. Spróbujemy odnaleźć świętych w przestrzeni Poznania - na cokołach i fasadach kamienic. Poszukamy też świętych i błogosławionych w historii miasta i przekonamy się, że Poznań to nie tylko Piotr i Paweł!

Do góry


 

Malta - w poszukiwaniu śladów Doliny Świętojańskiej

Termin: 11 października 2014, godz. 10 i 16 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Andrzej
Liczba uczestników: 80 osób (godz. 10), 90 osób (godz. 16)
Opis: Chcesz wiedzieć, czym była Dolina Świętojańska? Kto wybudował Jezioro Maltańskie - sztuczny zbiornik wodny? Skąd wzięła się kotwica nad jego brzegami? Czy Maltanka była jedyną koleją na tym terenie? W jakim celu postawiono Kopiec Wolności? Czym była Luneta Astera? Gdzie kończył się międzywojenny Poznań? Kto wyhodował czarną różę? Zapraszamy na wycieczkę w miejsca magiczne, miejsca, gdzie przeszłość miesza się z teraźniejszością.

Do góry


 

Fortyfikacje Poznania

Termin: 13 września 2014, godz. 10 i 15 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Jarek
Liczba uczestników: 74 osoby (godz. 10), 95 osób (godz. 15)
Opis: Spacer szlakiem poznańskich fortyfikacji: wspólne poszukiwanie śladów budowli obronnych chroniących Poznań pochodzących z różnych epok - począwszy od X stulecia, a skończywszy na wieku XIX. Wycieczka rozpoczęła się na Ostrowie Tumskim (relikty wału Mieszka I, mur Lubrańskiego i Śluza Katedralna), aby potem przez Stare Miasto (średniowieczne fortyfikacje) dotrzeć na Cytadelę - ongiś serce powstałej w XIX wieku Festung Posen.

Do góry


 

Kuniec Dymbiec

Termin: 30 sierpnia 2014, godz. 10 i 15 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Piotrek
Liczba uczestników: 130 osób (godz. 10), 50 osób (godz. 15)
Opis: Kuniec Dymbiec - taki okrzyk słyszeli pasażerowie, kiedy tramwaj dojeżdżał na pętlę - nasz sierpniowy spacer jest więc wyprawą na granice Poznania. Bambrzy, socrealistyczne osiedle, historia poznańskiej piłki nożnej - wspólnym mianownikiem jest właśnie Dębiec. Postaramy się pokazać, że fyrtel ten ma kilka miejsc pięknych i magicznych, które nadal czekają na odkrycie. Turystyczne wycieczki docierają tu rzadko - warto więc wykorzystać okazję!

Do góry


 

Poznańska zmiana Warty

Termin: 12 lipca 2014
Przewodnik: Ania B.
Liczba uczestników: 25 osób
Opis: Warta nieodłącznie wiąże się z Poznaniem. Najpierw gród, a później miasto były ściśle związane z rzeką, jednak nie taką, jaką znamy dziś. Wraz z rozwojem organizmu miejskiego zmianom ulegała zarówno dolina Warty, jak i sama rzeka. Jak duże były to zmiany? Czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie nadrzeczną część Poznania sprzed tysiąca albo choćby sprzed stu lat? Zapraszamy na spacer, podczas którego postaramy się pokazać, jak ciekawym, niekiedy groźnym, często niezauważanym, a niewątpliwie fascynującym żywiołem jest rzeka w samym sercu miasta.
Wybrane relacje: www.radiomerkury.pl || www.wtkplay.pl

Do góry


 

Nieznane historie znanych miejsc

Termin: 14 czerwca 2014, godz. 11 i 16 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Kasia
Liczba uczestników: 40 osób (godz. 11), 35 osób (godz. 16)
Opis: Każde miejsce i każdy budynek kryje w sobie niezwykłą historię i gdyby przewodnik chciałby opowiedzieć choćby te najciekawsze, żadna wycieczka nie opuściłaby nawet Starego Rynku. Dlatego tym razem pominiemy wszystkie "punkty obowiązkowe" i damy szansę tym historiom i anegdotom, na które na zwykłej wycieczce nie ma czasu.

Do góry


 

Sąsiedzi Poznania - Owińska

Termin: 24 maja 2014, godz. 11:15 i 13 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Andrzej
Liczba uczestników: 60 osób (godz. 11:15), 20 osób (godz. 13)
Opis: Po raz pierwszy zapraszamy na wycieczkę tematyczną, która odbędzie się nie w Poznaniu, a w jego okolicach. Na początek zwiedzimy Owińska – małą miejscowość położoną pomiędzy Murowaną Gośliną, a Czerwonakiem. Jest ona znana z klasztoru pocysterskiego, ośrodka dla niewidomych oraz z zakładu psychiatrycznego, którego pacjenci przeżyli dramat w czasie drugiej wojny światowej. Zachęcamy do udziału w spacerze, podczas którego odkryjemy też inne ciekawe obiekty ukryte w tej podpoznańskiej wsi oraz niezwykle interesujące losy ludzi z nią związanych...

Do góry


 

Morasko-od kampusu do meteorytu

Termin: 10 maja 2014
Przewodnik: Janusz
Liczba uczestników: 52 osoby
Opis: Wycieczka przybliży uczestnikom środowisko przyrodnicze, historię i współczesność północnych obrzeży Poznania. Morasko – dzielnica znana w mieście ze względu na rozbudowujący się kampus Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza – poza mieszkańcami, pracownikami i studentami nie przyciąga jednak na co dzień wielu osób z nią niezwiązanych. Poza próbą ukazania inwestycyjnego rozmachu uniwersyteckiego kampusu celem majowego spaceru będzie unikatowy w skali świata - obszar Rezerwatu przyrody Meteoryt Morasko.

Do góry


 

Robotniczy Poznań - 'pracy nam dajcie!'

Termin: 12 kwietnia 2014, godz. 12 i 16 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Andrzej
Liczba uczestników: 30 osób (godz. 12), 25 osób (godz. 16)
Opis: Bieda. Nieodłączna towarzyszka człowieka na drodze życia. Bezrobocie, które może dotknąć każdego z nas. Zapraszamy do poznania losów robotników Poznania i Wielkopolski w okresie międzywojennym, w czasach Wielkiego Kryzysu, gdy wielu mimo usilnych starań nie mogło liczyć na jakiekolwiek zatrudnienie. Podczas naszej wycieczki opowiemy o wielkich demonstracjach bezrobotnych, działalność ruchów robotniczych oraz trudnych warunkach egzystencjalnych zwykłych ludzi.

Do góry


 

Tryptyk Miejski: wild, wild, Wilda...

Termin: 30 marca 2014, godz. 12 i 15 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Piotr
Liczba uczestników:80 osób (godz. 12), 80 osób (godz. 15)
Opis: Wilda od początku swojego istnienia była silnie związana z Poznaniem - rzadko jednak budziła pozytywne skojarzenia wśród jego mieszkańców. Skąd wzięła zła reptuacja dzielnicy? Dlaczego to właśnie tu mieszka(ł) Szatan?  A może nie taki diabeł straszny jak go malują? Przyjdź i przekonaj się sam!
Wybrane relacje: www.radiomerkury.pl

Do góry


 

Tryptyk Miejski: Łazarz zez tyndy do tamtyndy

Termin: 29 marca 2014, godz. 10 i 15 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Piotrek
Liczba uczestników: 90 osób (godz. 10), 65 osób (godz. 15)
Opis: Łazarz to swego rodzaju mikrokosmos. Mimo, że od przyłączenia tego fyrtla do Poznania minęło już ponad sto lat, jego odrębność jest nadal wyczuwalna. Do dziś mieszkańcy Łazarza wspominając np. zakupy w centrum mówią: „byłem dziś w mieście”. Rynek przy którym miał mieszkać Stary Marych, jeden z dwóch czynnych podczas okupacji polskich kościołów, Park Wilsona z Palmiarnią, poznańskie radio, uliczki z cudownymi kamienicami, Park Kasprowicza z Areną to wszystko oraz wiele innych magicznych miejsc zobaczycie właśnie tutaj - na Świętym Łazarzu.
Wybrane relacje: www.lazarz.pl

Do góry


 

Tryptyk Miejski: Jeżyce Borejków

Termin: 28 marca 2014
Przewodnik: Ania B.
Liczba uczestników: 130 osób
Opis: Kto jest najsłynniejszym mieszkańcem Jeżyc? Borejkowie! Sęk w tym, że ta szacowna rodzina nie istnieje naprawdę, a wykreowana została na kartach powieści Małgorzaty Musierowicz. Skoro jednak tak wiele osób uznaje Borejków za nieodłączny element dzielnicy, to spróbujmy spojrzeć na Jeżyce ich oczami!

Do góry


 

Poznanianki

Termin: 8 marca 2014, godz. 11 i 16 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Kasia
Liczba uczestników: 110 osób (godz. 11), 100 osób (godz. 16)
Opis: W Dzień Kobiet zapraszamy na wycieczkę szlakiem niezwykłych poznanianek. Kupcowe, artystki, księżniczki i literatki, święte i pijaczki. Jak żyły, jak się ubierały, jak dbały o urodę? Czym się zajmowały i czy miały jakikolwiek wpływ na naukę i sztukę? A może potrafiły tylko łamać męskie serca? W czasie spaceru poszukamy ich śladów w Poznaniu.
Wybrane relacje: www.wtkplay.pl

Do góry


 

Zakochany Poznań

Termin: 15 lutego 2014, godz. 10 i 17 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Piotrek
Liczba uczestników: 70 osób (godz. 10), 45 osób (godz. 17)
Opis: Stereotyp przedstawia poznaniaków jako lud pragmatyczny, z góry planujący swoje działania (których z reguły nie cechuje polot i fantazja). Podczas wycieczki sprawdzimy czy mieszkańcy naszego miasta trafieni strzałą Amora tracą głowę czy też nawet zakochani zachowują typowo poznańskie cechy. Będzie to spacer śladem poznańskich historii miłosnych - wielkich i małych, tych szczęśliwych, ale też tych smutnych i niespełnionych. Zapraszamy zakochane pary, zapraszamy w pojedynkę (kto wie może to właśnie na naszym spacerze znajdziecie swoją drugą połowę;), zapraszamy też wszystkich zakochanych w Poznaniu!

Do góry


 

Wojenny Poznań, część II

Termin: 8 lutego 2014, godz. 10 i 15 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Andrzej
Liczba uczestników: 100 osób (godz. 10), 90 osób (godz. 15)
Opis: Druga część wycieczki dotyczącej tematyki II wojny światowej. Tym razem poznamy miejsca, które były związane z okresem okupacji hitlerowskiej na terenie naszego miasta. Podczas wycieczki odkryjemy, gdzie znajduje się jedyna zachowana kwatera Adolfa Hitlera, w którym miejscu składowane były skarby zrabowane przez nazistów w czasie wojny oraz dzięki komu został złamany szyfr Enigmy. Poznamy również mroczne miejsca związane z okupacją nazistowską oraz polskie działania, które przybliżyły zakończenie wojny.
Wybrane relacje: www.glowielkopolski.pl || www.radiomerkury.pl || Teleskop || www.tvkwinogrady.pl (tylko dla abonentów)

Do góry


 

Trzy wzgórza cztery kościoły czyli wycieczka nie tylko dla alpinistów i świętych

Termin: 11 stycznia 2014, godz. 10
Przewodnik: Piotrek
Liczba uczestników: 170 osób
Opis: Poznań jest trochę jak Rzym:) Stolica Włoch jest miastem kościołów, położonym na siedmiu wzgórzach nad Tybrem - Poznań też ma swoje pagórki ze świątyniami na szczycie. Właśnie tym tropem podążymy podczas pierwszej w 2014 roku wycieczki. Czekają nas wzgórza świętego Marcina i Wojciecha oraz Góra Przemysła wraz ze znajdującymi się tam kościołami. Spróbujemy zaciekawić nawet tych mniej pobożnych i obiecujemy bezpiecznie wprowadzić na trzy poznańskie wierzchołki wszystkich niezależnie od doświadczenia górskiego;)

Do góryRok 2013:

 

Śladami Powstania Wielkopolskiego

Termin: 28 grudnia 2013, godz. 12 i 15 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Jarek
Liczba uczestników: 140 osób (godz. 12), 120 osób (godz. 15)
Opis: Dwie wycieczki związane z 95. rocznicą wybuchu powstania wielkopolskiego. "Śladami Powstania Wielkopolskiego" to spacer po teatrze wydarzeń, czyli miejscach związanych z przygotowaniami do odzyskania niepodległości, jak i samym powstaniem wielkopolskim. Nie zabrakło wspomnień uczestników tamtych wydarzeń, a także kilku słów o dowódcach jednego z nielicznych zwycięskich zrywów niepodległościowych w historii naszego kraju.
Wybrane relacje: www.gloswielkopolski.pl || www.wtkplay.pl || Teleskop

Do góry


 

Katedra Poznańska

Termin: 14 grudnia 2013, godz. 9 i 14 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Jarek
Liczba uczestników: 50 osób (godz. 9), 80 osób (godz. 14)
Opis: Poznańska Bazylika Archikatedralna to nie tylko najważniejsza świątynia Archidiecezji Poznańskiej, ale także wielki świadek historii naszego miasta. Zaczynając od powstania naszego kraju, poprzez burzliwe lata rozbicia dzielnicowego, złoty wiek XVI, czasy walki o naszą tradycję i kulturę w XIX wieku, a skończywszy na XX wieku - dramacie II wojny światowej i wizycie Papieża w 1983 roku. Nie wolno także zapomnieć o wybitnych przykładach sztuki z różnych okresów historii, które można zobaczyć w Katedrze czy o fakcie, że jest nekropolią pierwszych władców Polski, a także wielu innych, wybitnych postaci. Podsumowując - jest to miejsce, które każdy Poznaniak lub turysta powinien odwiedzić!

Do góry


 

Kobylepole - w świecie patriotyzmu, piwa i kolei Icon made by Ema Dimitrova from www.flaticon.com

Termin: 23 listopada 2013
Przewodnik: Andrzej
Liczba uczestników: 100 osób
Opis: Zapraszamy do zwiedzenia wschodniej dzielnicy Poznania. Do dawnej miejscowości Kobylepole, która weszła w skład miasta Poznania w roku 1942. Poznamy działalność patriotyczną rodziny Mycielskich - dawnych właścicieli dóbr kobylopolskich, znanych z powstania listopadowego i pracy organicznej. Odkryjemy, gdzie znajdował się kiedyś browar na którym obecnie buduje się nowoczesne osiedle oraz poszukamy pozostałości po dawnej kolejce wąskotorowej. Podczas naszej wycieczki poznamy również tragiczne losy mieszkańców podczas II wojny światowej oraz losy tworzącej się parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Polsce Ludowej.

Do góry


 

Na prawo Paryż na lewo Berlin

Termin: 9 listopada 2013, godz. 10 i 15 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Piotrek
Liczba uczestników: 40 osób (godz. 10), 80 osób (godz. 15)
Opis: Czy wiesz, że zwiedzając Poznań możesz poczuć się jak w Berlinie, Paryżu czy Rzymie? W naszym mieście znajduje się wiele obiektów architektonicznych inspirowanych lub będących po prostu kopiami, miniaturami znanych europejskich budowli. Zapraszamy na spacer ich szlakiem. Przemierzmy razem nasz kontynent od Hiszpanii po Norwegię!!
Wybrane relacje: www.wtkplay.pl

Do góry


 

Jeżyce - od Bambrów do hipsterów

Termin: 12 października 2013, godz. 12 i 15 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Piotr
Liczba uczestników: 100 osób (godz. 12), 50 osób (godz. 15)
Opis: Jeżyce - dzielnica skrajności, fyrtel, o którym jeszcze niedawno mawiano, że nie zależy zapuszczać się tam po zmroku. Dziś coraz modniejsze miejsce zamieszkania, w którym jak grzyby po deszczu wyrastają modne kawiarnie, niezależne galerie, niszowe sklepy i alternatywne restauracje.Dwugodzinny spacer stanowił kurs jeżyckiej historii w pigułce. Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się między innymi, jak pewien kłopotliwy prezent doprowadził do powstania jednego z najstarszych ogrodów zoologicznych w Polsce, kto i dlaczego miał prawo do zajmowania dwóch miejsc siedzących w komunikacji publicznej w cenie jednego i o ile krócej trwała budowa nowych tras tramwajowych ponad 100 lat temu.
Wybrane relacje: www.potejstroniejezyc.blogspot.com

Do góry


 

Wojenny Poznań - Fort VII

Termin: 14 września 2013, godz. 13 i 15 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Andrzej
Liczba uczestników: 100 osób (godz. 13), 60 osób (godz. 15)
Opis: Fort VII to jedna z dziewiętnastu fortyfikacji, które miały strzec wejścia do miasta przed zagrożeniem z zewnątrz. Miejsce tragiczne dla wielu Poznaniaków i Wielkopolan. Uczestnicy wycieczki zwiedzili pierwszy obóz hitlerowski utworzony na ziemiach okupowanej Polski, poznając tragiczne losy więźniów i ofiar hitlerowskiego terroru w czasie II wojny światowej, jak również historie przymusowych wysiedleń ludności polskiej z tzw. Kraju Warty.

Do góry


 

Straszne historie

Termin: 10 sierpnia 2013
Przewodnik: Piotrek
Liczba uczestników: 120 osób
Opis: Po zapadnięciu zmroku można przekonać się, że Poznań to miasto zjaw i duchów i że wydarzyła się w nim niejedna przerażająca historia. Jaki wpływ na topografię miasta miały diabły, gdzie straszyło, kto bał się obudzić w trumnie, gdzie polała się krew i których miejsc lepiej było kiedyś unikać - tego dowiedzieli się uczestnicy wycieczki.
Wybrane relacje: www.blog.pikinini.pl

Do góry


 

Jak obcy obok siebie

Termin: 20 lipca 2013
Przewodnik: Kasia
Liczba uczestników: 65 osób
Opis: Przybysze, okupanci, sąsiedzi? Kim byli Niemcy w Poznaniu? Kiedy przybyli i po co, co zostawili po sobie? W czasie wycieczki śladami Niemców w Poznaniu sprawdzano, czy historia polsko-niemiecka musi być trudna i mroczna, czy też może być ciekawa i pogodna.

Do góry


 

Poznański Czerwiec '56

Termin: 8 czerwca 2013, godz. 10 i 13 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Jarek
Liczba uczestników: 15 osób (godz. 10), 25 osób (godz. 13)
Opis: W związku ze zbliżającą się 57. rocznicą Poznańskiego Czerwca '56 w czasie przechadzki starano się wyjaśnić, jak doszło do tego wydarzenia i jakie ono miało skutki dla naszego miasta i kraju. Wszystko to w oparciu o autentyczne miejsca związane z Czerwcem '56. Po zakończeniu wycieczki uczestnicy mieli możliwość indywidualnego zwiedzania interaktywnego Muzeum Czerwca '56, mieszczącego się w Zamku Cesarskim.

Do góry


 

Zielony Poznań

Termin: 11 maja 2013, godz. 11:00 i 14:30 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Janusz
Liczba uczestników: 21 osób (godz. 11), 22 osoby (godz. 14:30)
Opis: Stolicę Wielkopolski tworzy nie tylko beton, stal i cegła, ale również wielkie połacie terenów zielonych. Wycieczka przedstawia unikatowy pierścieniowo-klinowy układ zieleni w Poznaniu, pokazując równocześnie przyrodnicze i kulturowe walory miejskich parków.
Wybrane relacje: www.everytrail.com

Do góry


 

Śladami Poznańskich Żydów

Termin: 13 kwietnia 2013, godz. 11 i 14 (dwie wycieczki)
Przewodnik: Kasia
Liczba uczestników: 41 osób (godz. 11), 45 osób (godz. 14)
Opis: Żydzi pojawili się się w Poznaniu setki lat temu, a w pewnych okresach stanowili prawie 30% mieszkańców miasta. Ile zostało z ich świata do dzisiaj? Wybierzmy się w podróż śladem poznańskich Żydów, odkryjmy ich sławnych przedstawicieli i poszukajmy prawdy w legendach.

Do góry


 

Tajemnice Ostrowa Tumskiego

Termin: 9 marca 2013
Przewodnik: Jarek
Liczba uczestników: ok. 190 osób
Opis: Ostrów Tumski to jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w Poznaniu. Poruszając się po jego uliczkach człowiek ma wrażenie, że jest to miejsce trochę oderwane od zgiełku prawie milionowej aglomeracji, a przecież wyspa katedralna znajduje się w samym jej centrum i miasto właśnie tutaj się narodziło! O tym dlaczego tak jest i o wielu innych tajemnicach tego miejsca opowiemy już 9 marca. Spodziewajcie się historii z zamierzchłych czasów, ale także tych współczesnych. Przez słowo tajemnica rozumiemy w kontekście tej wycieczki nie tylko nie do końca jasne historie (np. z początków naszego państwa), ale także takie, które zostały zapomniane na przestrzeni dziejów.

Do góry


Straszne historie

Termin: 9 lutego 2013
Przewodnik: Piotrek
Liczba uczestników: ok. 300 osób
Opis: Po zapadnięciu mroku można przekonać się, że Poznań to miasto zjaw i duchów i że wydarzyła się w nim niejedna przerażająca historia. Jaki wpływ na topografię miasta miały diabły, gdzie straszyło, kto bał się obudzić w trumnie, gdzie polała się krew i których miejsc lepiej było kiedyś unikać - tego dowiedzieli się uczestnicy wycieczki.
Wybrane relacje: www.epoznan.pl || www.wtkplay.pl

Do góry


Poznań na szynach

Termin: 12 stycznia 2013
Przewodnik: Janusz
Liczba uczestników: ok. 50 osób
Opis: W trakcie wycieczki można było poznać dzieje najstarszych tras tramwajowych w mieście, historię tramwajów konnych i pierwszych tramwajów elektrycznych oraz ich niecodzienne zadania. Nie zapomnieliśmy też o przeszłości i teraźniejszości komunikacji kolejowej w centrum Poznania. Niespodzianką był przejazd zabytkową bimbą i wizyta w muzeum.
Wybrane relacje: www.mmpoznan.pl || www.poznan.naszemiasto.pl || www.epoznan.pl || www.wtkplay.pl

Do góryRok 2012:

Śladami Powstania Wielkopolskiego

Termin: 8 grudnia 2012
Przewodnik: Jarek
Liczba uczestników: 31 osób
Opis: Spacer pozwolił uczestnikom na poznanie ciekawej historii jednego z nielicznych zwycięskich powstań w historii naszego kraju! Szlak wiódł nie tylko obok Hotelu Bazar i przez Plac Wolności, ale również przez mniej znane miejsca związane z powstaniem.
Wybrane relacje: www.poznanznanyinieznany.tumblr.com

Do góry


Na tropie Borejków

Termin: 10 listopada 2012
Przewodnik: Ania B.
Liczba uczestników: ok. 100 osób
Opis: Wycieczka, która pozwoliła uczestnikom spojrzeć na miasto przez pryzmat wydarzeń i miejsc obecnych na kartach Jeżycjady - powieściowego cyklu autorstwa Małgorzaty Musierowicz. Trasa prowadziła z dzielnicy cesarskiej w kierunku Jeżyc - dzielnicy, w której mieszka uwielbiana przez czytelników wielopokoleniowa rodzina Borejków oraz jej przyjaciele.
Wybrane relacje: www.mmpoznan.pl || www.potejstroniejezyc.blogspot.com || www.grzdyl.blogspot.com

Do góry


Z wizytą u Starego Marycha

Termin: 13 października 2012
Przewodnik: Piotrek
Liczba uczestników: 14 osób i... pies :)
Opis: Pierwsza wycieczka z cyklu wycieczek tematycznych Grupy PoPoznaniu.pl. Uczestnicy wspólnie z przewodnikiem odkrywali tajemnicy Łazarza - dawnej wsi, która u progu XX wieku została włączona w granice Poznania. To właśnie z tego fyrtla pochodzi Stary Marych - fikcyjna postać odzwierciedlająca typowego poznaniaka, stworzona przez Juliusza Kubla.
Wybrane relacje: www.lazarz.pl

Do góry